Do KRS wpisano już otwarcie likwidacji wszystkich rozgłośni regionalnych Polskiego Radia

Regionalne rozgłośnie publiczne zostały postawione w stan likwidacji decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza

W Krajowym Rejestrze Sądowym dokonano już wpisów o otwarciu likwidacji wszystkich siedemnastu publicznych rozgłośni regionalnych. Ostatni wpis dotyczył Radia Lublin.

„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że w wyniku złożonej przez likwidatora skargi na czynność referendarza, Sąd Rejonowy Lublin Wschód w składzie sędziego zawodowego postanowił wpisać do rejestru przedsiębiorców otwarcie likwidacji spółki Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Lublinie »Radio Lublin« S.A. w likwidacji” – podał resort w komunikacie.

Na początku lutego informowaliśmy, że sąd rejestrowy nie wpisał otwarcia likwidacji Radia Lublin. Był to pierwszy taki przypadek wśród regionalnych rozgłośni publicznych. Jak podawał serwis Jawnylublin.pl, w uzasadnieniu do tej decyzji referendarz sądowy Kamil Żurek odwołał się do styczniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że w przypadku publicznej telewizji i radia zapisy o możliwości likwidacji są niezgodne z Konstytucją RP.

Wcześniej sądy wpisały otwarcie likwidacji: Radia Białystok, Radia Gdańsk, Radia Katowice, Radia Kielce, Radia Koszalin, Radia Kraków, Radia Łódź, Radia Olsztyn, Radia Opole, Radia Pomorza i Kujaw, Radia Poznań, Radia Rzeszów, Radia Dla Ciebie, Radia Szczecin, Radia Wrocław i Radia Zachód.

Regionalne rozgłośnie publiczne – decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, który stanowi ich walne zgromadzenie – postawione zostały w stan likwidacji pod koniec grudnia 2023 roku.