Wnioski do programu mogą przesyłać nieformalne zespoły dziennikarzy lub organizacje informacyjne, które muszą mieć członków z co najmniej dwóch z 27 krajów europejskich Unii Europejskiej lub z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Gruzji, Islandii, Liechtensteinu, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Ukrainy.
Zgłoszony do konkursu projekt musi koncentrować się na temacie o znaczeniu transgranicznym. Rozpatrywane będą projekty dotyczące tematów takich, jak: korupcja, przestępstwa finansowe, bezpieczeństwo, demokracja, prawa człowieka, środowisko i zmiany klimatu, migracja i zdrowie publiczne. Grant IJ4EU może dofinansowywać wydania drukowane, media internetowe, filmy dokumentalne i produkcje wieloplatformowe.
Program prowadzony przez Międzynarodowy Instytut Prasowy (IPI) i konsorcjum organizacji pozarządowych zapewnia dotacje w wysokości 1,5 mln euro w latach 2024/2025. Dotacja IJ4EU może pokryć do 100 proc. kosztów projektu dziennikarskiego, a dofinansowanie może wynieść, w zależności od wielości projektu, od 5 do nawet 50 tys. euro. Elektroniczny wniosek aplikacyjny znajduje się na stronie projektu.