Pracownikom okupującym budynek Telewizji Polskiej przy placu Powstańców Warszawy grożą konsekwencje karne oraz cywilne, które mogą prowadzić do utraty majątku osobistego. – Gdyby zostało udowodnione, że na skutek ich działań doszło do zniszczenia mienia bądź przywłaszczenia niektórych jego składników, również z tego tytułu mogą oni ponosić odpowiedzialność karną – tłumaczy mec. Piotr Bednarek, adwokat specjalizujący się w prawie karnym i skomplikowanych procesach gospodarczych.
Po wyznaczeniu nowych władz TVP przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza (20 grudnia ub.r.) grupa propagandystów byłej ekipy wspierana przez posłów PiS blokuje dostęp do warszawskiej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. W tej sytuacji programy informacyjne TVP musi przygotowywać w niedostosowanych do tego studiach w centrali TVP przy ul. Woronicza w Warszawie.
Odpowiedzialność karna okupujących siedzibę TVP Info
– Mamy do czynienia z sytuacją, w której pewna grupa osób, w tym dziennikarzy, przebywa na obszarze budynku TVP przy placu Powstańców Warszawy – mówi mec. Piotr Bednarek. – Jak wynika z doniesień medialnych, osoby te przebywają w tym budynku wbrew woli uprawnionego do dysponowania tą nieruchomością, tj. Telewizja Polska SA w likwidacji. Z tego też względu należy uznać, że zachowanie tych osób wypełnia znamiona przestępstwa określonego w par. 193 Kodeksu karnego, tj. naruszenia miru domowego. Przestępstwo tego rodzaju zagrożone jest karą nawet do roku pozbawienia wolności, jak również grzywną – wyjaśnia Piotr Bednarek.
W jego ocenie osoby, które obecnie przebywają w siedzibie telewizji przy placu Powstańców Warszawy stają się w konsekwencji materialnie odpowiedzialne za mienie znajdujące się w budynku TVP.
– Gdyby zostało udowodnione, że na skutek ich działań doszło do zniszczenia mienia bądź przywłaszczenia niektórych jego składników, również z tego tytułu mogą oni ponosić odpowiedzialność karną określoną w art. 284 Kodeksu karnego co do przywłaszczenia mienia (par. 1 brzmi: „Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”, par. 2: Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 – red.) oraz 288 K.k. co do jego zniszczenia (§ 1. „Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku” – red.) – stwierdza Piotr Bednarek.
Jego zdaniem gdyby udowodniono, że na skutek przestępstwa doszło do powstania szkody TVP SA w likwidacji, może ona na podstawie art. 46 Kodeksu karnego dochodzić od sprawców przestępstwa obowiązku naprawienia szkody.
– Równocześnie władze TVP mogą dochodzić obowiązku naprawienia szkody na podstawie postępowania cywilnego. W przedmiotowej sytuacji można mówić o odpowiedzialności deliktowej określonej w treści art. 415 k.c. (Odpowiedzialność ex delicto – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia” – red.) – wywodzi Piotr Bednarek.
Szkoda możliwa do precyzyjnego oszacowania
Mecenas uważa, że okupowanie przez określoną grupę osób siedziby TVP Info uniemożliwia TVP SA w likwidacji swobodne wykorzystywanie jej potencjału. – Nie może uciec uwadze fakt, że to właśnie w tym budynku były przygotowywane oraz emitowane audycje informacyjne – podkreśla mec. Piotr Bednarek. – Przez uniemożliwienie dalszego emitowania choćby programów informacyjnych z siedziby przy placu Powstańców Warszawy publiczny nadawca musiał w trybie nagłym przygotować inne pomieszczenia, aby emitować programy informacyjne. Z tego powodu poniósł konkretne koszty, które przecież nie zaistniałyby, gdyby budynek nie był okupowany. Można stwierdzić, że z tego względu powstała szkoda możliwa do precyzyjnego oszacowania przez TVP – mówi Piotr Bednarek.
W jego ocenie w kontekście odpowiedzialności odszkodowawczej osób okupujących budynek TVP Info należy rozpatrzyć brak emisji reklam towarzyszących programom informacyjnym TVP w czasie, gdy ich emisja została wstrzymana (w dniach 20-29 grudnia – red.).
– W tej kwestii wszystko zależy od kontraktów dotyczących emisji reklam podpisanych przez TVP z podmiotami trzecimi. Jednak można zakładać, że w przypadku braku emisji reklamy powstaje odpowiedzialność odszkodowawcza TVP w stosunku do zleceniodawcy – wywodzi Piotr Bednarek.
Ostatnie wydarzenia związane ze sporem o telewizję publiczną i okupacja jej budynków według niego przyniosła tej spółce szkody wielkich wartości. – Od osób okupujących budynek przy placu Powstańców Warszawy władze TVP mogą domagać się naprawiania szkody na gruncie Kodeksu karnego i cywilnego – mówi adwokat. – Jeśli sądy uznają ich winę, możliwa będzie egzekucja należności z majątku prywatnego osób, które zostaną uznane za winne spowodowania szkód w spółce skarbu państwa – mówi Piotr Bednarek.