W 2016 roku Dariusz Łukawski jako jeden z pierwszych został zwolniony z TVP2. W ostatnich latach rozwijał własną działalność biznesową, zajmującą się między innymi szkoleniami i produkcją treści medialnych. Prowadzi również zajęcia dla studentów dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Szkoli też z wystąpień medialnych i komunikacji kryzysowej. Pracował dla takich klientów jak Deutsche Bank, Arval,BNP Paribas, Novo Nordisk, Amgen, Eurovia Vinci, BMW Bawaria Motors.
W nowym zespole „Teleexpressu” Łukawski będzie w pierwszych dniach wydawcą wspierającym programu. W przyszłym tygodniu ma zadebiutować jako główny redaktor wydania – wynika z informacji Wirtualnemedia.pl.
– Wróciłem do korzeni – mówi nam Łukawski. – „Teleexpress” był moją pierwszą redakcją. Teraz, po 35 latach, znów tu jestem. Jak to jest? Radośnie. Nie da się wymazać tego, zawodu, który siedzi w człowieku tyle lat. Bardzo się ucieszyłem z propozycji Danuty Dobrzyńskiej. To będzie dla mnie tylko częściowo nowa redakcja. Jedną z wydawczyń jest Joanna Gabis-Słodownik, z którą pracowałem w „Panoramie”. Z Maciejem Orłosiem minęliśmy się w „Teleexpressie”. Wydawcą będzie też Marcin Chłopaś. Jest też cała grupa młodych, ale już doświadczonych dziennikarzy. Będziemy się sprawdzać – komentuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Dariusz Łukawski.
Dariusz Łukawski w „Teleexpressie” zaczynał karierę zawodową w 1989 roku, potem w zrealizował około 4 tysięcy materiałów w „Panoramie”. Był też prezenterem i redaktorem wydania, a następnie naczelnym „Panoramy”. Po zakończeniu przygody z programem, został szefem publicystyki w TVP2, realizował Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, program „Tomasz Lis na Żywo” czy Festiwal Zaczarowanej Piosenki Anny Dymnej. Prowadził też na zmianę z Tadeuszem Moszem program ekonomiczny “Plus Minus”.
Wraca „Teleexpress”
„Teleexpress” wraca na antenę TVP w czwartek 4 stycznia po kilkunastu dniach przerwy. Serwis informacyjny przestał ukazywać się 20 grudnia, kiedy decyzją ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza zmieniono zarządy mediów publicznych – TVP, Polskiego Radia i PAP.
Jak informowaliśmy na łamach Wirtualnemedia.pl, pierwsze wydanie „Teleexpressu” po przerwie poprowadzi Maciej Orłoś. Gospodynią programu będzie wymiennie Aleksandra Kostrzewska (Rosiak), która w tym tygodniu zaczęła także pojawiać się na wizji TVP Info.
Szefową nowego „Teleexpressu” jest Danuta Dobrzyńska. Program nadawany jest ze studia TVP przy ul. Woronicza.
„Ograniczają nas wyłącznie względy technologiczne. Woronicza to wspaniałe miejsce, ale trochę nieprzystosowane do programów informacyjnych” – mówił dla Wirtualnemedia.pl szef TAI, Grzegorz Sajór.
Z powodu okupacji budynków przy Placu Powstańców przez byłych pracowników TAI, gdzie w ostatnich latach realizowano programy informacyjne, nowe szefostwo TVP jest zmuszone działać na Woronicza.
Poprzedni “Teleexpress” prowadzili Beata Chmielowska-Olech, Marta Piasecka, Rafał Patyra i Krzysztof Ziemiec.
W listopadzie ub.r. „Teleexpress” oglądało 2,53 mln widzów (1,68 mln w TVP1, 820 tys. w TVP Info i 32 tys. w TVP Polonia). To oznaczało spadek o 255 tys. widzów rok do roku – wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.