W piątek wieczorem stacja TVP Info wróciła do nadawania, po tym jak została wyłączona ponad tydzień temu. Po programie „19.30” w paśmie dotychczas zajmowanym przez „Gościa Wiadomości” Joanna Dunikowska-Paź przeprowadziła rozmowę z generałem Waldemarem Skrzypczakiem. Później rozmowy z ekspertami prowadził Jarosław Kulczycki.
W sobotę wieczorem wyemitowano zaś m.in. program Publicystyka TVP Info, który prowadził Maciej Zakrocki, a wśród gości byli m.in. dziennikarze Łukasz Warzecha, Andrzej Stankiewicz i Bianka Mikołajewska. W nowej ramówce TVP Info nie będzie programów tworzonych przez dziennikarzy „Sieci” i „Gazety Polskiej”. Z anteny znikają m.in. bracia Karnowscy, Piotr Nisztor czy Dorota Kania.
W TVP Info polityków, więcej ekspertów i nowy program
W stacji po powrocie nie było dotąd programu z udziałem polityków w roli gości. Jak zapowiada szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Grzegorz Sajór, TVP Info ma zmienić swój charakter na mniej polityczny, a bardziej ekspercki-publicystyczny.
– Chcielibyśmy odpolitycznić TVP Info jako stację w stosunku do tego, jak wyglądała w ostatnich latach. Nie musi być tak, że każdy program to pięciu polityków, którzy przekrzykują się i nic z tego nie wynika. Naszą wizję widać od startu nowego TVP Info. Politycy są głównie od tego, by wypowiadać się w programach informacyjnych, a w ramach publicystyki będziemy analizować ich wypowiedzi i tłumaczyć, co decyzje polityków oznaczają dla widzów – mówi Sajór w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.
Zapowiada także powstanie nowego programu w TVP Info. – Chciałbym też by pojawił się w TVP Info magazyn poświęcony tematyce zagranicznej. Duży nacisk będziemy również kłaść na sprawy europejskie. Niebawem nadejdą wybory do Parlamentu Europejskiego, od stycznia 2025 Polska obejmie ponownie prezydencję w Unii, trwa dyskusja na temat zmian w traktatach, w której jako TVP chcemy uczestniczyć i przedstawiać wszystkie racje – mówi szef TAI.
Jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl wśród prowadzących w TVP Info będą m.in. Jarosław Kulczycki (szef “Panoramy”), Elżbieta Żywioł, Maciej Dolega, Anna Soporek i Sławomir Siezieniewski, który na początku października został zawieszony przez władze Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.
„Teleexpress” już zaraz, „Panorama” trochę później
Trwają zmiany w Telewizji Publicznej. Widzowie od ponad tygodnia mogą oglądać program „19:30” w miejsce głównego wydania „Wiadomości” o tej samej porze. A co z innymi programami informacyjnymi, które nadal nie są emitowane? – Wystartowaliśmy właśnie z TVP Info. Chciałbym w następnej kolejności ruszyć jak najszybciej z „Teleexpressem”. Studio do nadawania programu już jest. Teraz pojawia się kwestia przygotowania newsroomu. Myślę, że może pod koniec pierwszego tygodnia Nowego Roku uda się rozpocząć nadawanie na nowo „Teleexpressu”. Co do „Panoramy” to późniejsza kwestia – nie umiem powiedzieć, ale będziemy robić wszystko, by był to styczeń – mówi Grzegorz Sajór.
I dodaje: „Ograniczają nas wyłącznie względy technologiczne. Woronicza to wspaniałe miejsce, ale trochę nieprzystosowane do programów informacyjnych.” Z powodu okupacji budynków przy Placu Powstańców przez byłych pracowników TAI, gdzie w ostatnich latach realizowano programy informacyjne, nowe szefostwo TVP jest zmuszone działać na Woronicza.
W ostatnich latach „Wiadomości” emitowano od poniedziałku do piątku także w godzinach 8:00, 12:00 i 15:00. Obecnie zostało to wstrzymane. Kiedy zobaczymy program informacyjny o tych porach w TVP1? – Co do wiadomości „bocznych” o wcześniejszych godzinach niż 19:30 nie zapadały jeszcze ostateczne decyzje – kończy Sajór.
Zmiany w TVP
W zeszłym tygodniu odwołani ze swoich stanowisk przez Tomasza Syguta, nowego prezesa Telewizji Polskiej, zostali dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Michał Adamczyk oraz jego zastępcy Samuel Pereira i Marcin Tulicki. Nowym szefem TAI został Grzegorz Sajór, a jego zastępcami Paweł Moskalewicz (jest szefem TVP Info) i Jan Ciszecki.
Od kilku lat Telewizja Polska ze względu na treści emitowane w TVP Info i programach informacyjnych była wśród najgorzej ocenianych mediów w kraju. W niedawnym sondażu państwowego instytutu CBOS działalność Telewizji Polskiej negatywnie oceniło 45 proc. Polaków, a dobrze 39 proc. TVP i Radio Maryja jako jedyni nadawcy zanotowali więcej ocen krytycznych niż pozytywnych, dużo lepiej zostali ocenieni TVN i Polsat.
W marcowym sondażu Ipsos 69 proc. Polaków uznało, że „Wiadomości” TVP nie pokazują prawdy o wydarzeniach w kraju. Program najbardziej wiarygodny jest dla zwolenników PiS, osób w wieku ponad 60 lat i z wykształceniem zawodowym. Z kolei w badaniu na potrzeby raportu Reuters Institute 47 proc. Polaków stwierdziło, że nie ma zaufania do informacji z Telewizji Polskiej, a przeciwną opinię wyraziło 28 proc. TVP wypadała najgorzej w zestawieniu obejmującym czołowych nadawców telewizyjnych, radiowych, marki prasowe i internetowe.