W poniedziałek członek Rady Mediów Narodowych Marek Rutka opublikował na platformie X pismo otrzymane od szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego, w którym informuje, że zwołał nagłe posiedzenia Rady od wtorku 26 grudnia do końca roku.
W zawiadomieniu czytamy, że wtorkowe posiedzenie (26 grudnia) odbędzie się o godz. 17, a w każdy kolejny dzień o godz. 11. W proponowanym porządku obrad znalazło się „omówienie sytuacji w spółkach mediów publicznych” i „sprawy różne”. Czabański, zapytany przez PAP, potwierdził zwołanie posiedzeń.
„Gdy groteska zamienia się w farsę… lub odwrotnie. W pierwszy dzień świąt otrzymałem informacje o posiedzeniu Rady Mediów Narodowych, które odbędzie się w drugi dzień świąt, i tak już codziennie do Sylwestra. Tak dla przypomnienia, wszystkie decyzje i tak zapadły 15 października” – skomentował pismo Rutka.
W miniony wtorek Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rady nadzorcze.
W poniedziałek Maciej Łopiński w liście opublikowanym w mediach społecznościowych poinformował, że 24 grudnia na podstawie uchwały rady nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. został delegowany na stanowisko prezesa TVP. Jak wskazał, decyzja ta zapadła w związku z rezygnacją dotychczasowego prezesa Mateusza Matyszkowicza z zajmowanej funkcji.
Do tych informacji odniósł się minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w oświadczeniu opublikowanym na portalu X. Oświadczył, że uchwała odwołanej Rady Nadzorczej Spółki z 24 grudnia 2023 roku o delegowaniu członka odwołanej Rady Nadzorczej (Macieja Łopińskiego) na stanowisko prezesa Zarządu Spółki, jest prawnie bezskuteczna, ponieważ została podjęta przez organ nieistniejący.