SDP protestuje przeciw zmianom władz TVP i PR

"Barbarzyńskie działania"

Krzysztof Skowroński, prezes SDP i Radia Wnet

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich protestuje przeciwko działaniom podjętym przez rząd wobec mediów publicznych, który zdecydował o zmianie ich władz. „Te są zamachem na wolność słowa i niezależność dziennikarską” – napisał organ, w którym zasiadają głównie prawicowi dziennikarze m.in. Krzysztof Skowroński i Jolanta Hajdasz.

Jak zaznaczono, „ZG SDP stanowczo protestuje wobec bezprawnych działań podejmowanych przez rząd Donalda Tuska przeciwko mediom publicznym, jakie mają miejsce w dniu dzisiejszym tj. 20 grudnia 2023 r.” „Są to: bezprawne odwołanie władz mediów publicznych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, bezprawne powołanie nowych władz mediów publicznych, bezprawne wtargniecie do siedzib mediów publicznych – TVP i PR bezprawne wyłączenie nadajników TVP INFO, TVP WORLD oraz bezprawne wyłączenie strony internetowej tvpinfo.pl” – napisano. „Rząd podjął te nielegalne działania na podstawie uchwały Sejmu z 19.12. 23 r. i na podstawie kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce, zmiany w mediach publicznych mogą być wprowadzone jedynie na podstawie USTAWY przyjętej przez Sejm i Senat oraz podpisanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej” – podkreślono.

Wskazano, że „nielegalnym działaniom towarzyszą skandaliczne naruszenia standardów demokratycznego państwa – przy wykorzystaniu firm ochroniarskich wprowadzono do telewizji neo-prezesa i neo-przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP”. „W trakcie tego nielegalnego wtargnięcia poturbowani zostali posłowie na Sejm. Na miejsce zdarzenia zostało wezwane pogotowie ratunkowe” – napisano.

Te barbarzyńskie działania są zamachem na wolność słowa i niezależność dziennikarską. ZG SDP jeszcze raz podkreśl, że wszystkie te działania są działaniami nielegalnymi, które będą skutkowały odpowiedzialnością karną. ZG SDP apeluje do Rządzących o natychmiastowe wycofanie się z tych działań niszczących demokrację w Polsce. ZG SDP apeluje również do Prezydenta RP, który jest gwarantem przestrzegania Konstytucji i przestrzegania podstawowych praw obywatelskich o natychmiastowe podjęcie działań w celu zapobieżenia wrogiemu przejęciu mediów publicznych w Polce” – zaznaczono.

Pod protestem podpisali się prezes SDP Krzysztof Skowroński, wiceprezes SDP Jolanta Hajdasz, wiceprezes SDP Mariusz Pilis, skarbnik SDP Aleksandra Tabaczyńska, a także sekretarz generalny SDP Hubert Bekrycht oraz członkowie ZG SDP – Wanda Nadobnik, Wojciech Pokora, Andrzej Klimczak.

Minister kultury zmienia władze mediów publicznych

Szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy spółek. Telewizją Polską pokieruje Tomasz Sygut, Polskim Radiem – Paweł Majcher, a Polską Agencją Prasową – Marek Błoński.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek” – poinformował resort kultury i dziedzictwa narodowego w komunikacie.

Jak wskazano, konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu z 19 grudnia br. w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskie Agencji Prasowej.

MKiDN przekazało, że decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji.

„Zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek” – głosi komunikat.