Andrzej Wyrobiec obok Bożeny Żelazowskiej (PSL), Hanny Wróblewskiej i Joanny Scheuring-Wielgus (Lewica) będzie podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury – podaje „Rzeczpospolita”. Kierujący od trzech lat Teatrem Bagatela ma w resorcie zająć się sprawami mediów publicznych.
Wyrobiec jest absolwentem historii i studium dziennikarskiego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu rachunkowości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
W przeszłości był pełnomocnikiem dyrektora naczelnego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie do spraw budowy Centrum Muzyki. W latach 2006-2013 pełnił kolejno funkcje pełnomocnika finansowego, skarbnika i sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej.
Andrzej Wyrobiec od 2014 do listopada 2015 roku w rządzie Donalda Tuska był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzorował Departament Własności Intelektualnej i Mediów oraz Departament Legislacyjny.
Przed laty prowadził działalność gospodarczą; był wspólnikiem, prokurentem i członkiem zarządu w agencji reklamowej. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
Zmiany w TVP i Polskim Radiu
O konieczności szybkich zmian w mediach publicznych mówił we wtorek w Sejmie Donald Tusk, prezentując nowego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. – Lepszego człowieka na uporządkowanie sytuacji w sferze mediów publicznych, które zniszczyliście. Będzie odpowiedzialny za przywrócenie tych mediów Polkom i Polakom. Bardzo szybko okaże się, że media publiczne służące Polkom i Polakom to nie jakiś miraż, to nie jest coś niemożliwego – powiedział w exposé Donald Tusk. – Zobaczycie i pewnie oczom nie uwierzycie, że Telewizja publiczna może służyć Polsce, a nie partii rządzącej. Tak będzie – podsumował Tusk.
Według nieoficjalnych informacji Radia Zet, proces zmian w TVP rozpocznie się od powołania w spółce prokurenta. „W środę ruszają dwie kluczowe zmiany rządu Donalda Tuska. Dojdzie do wymiany szefów służb specjalnych i rozpoczną się zmiany w mediach publicznych. Wg informacji nieoficjalnych minister kultury ma powołać prokurenta w spółce TVP” – napisał na serwisie społecznościowym X dziennikarz Radia Zet Mariusz Gierszewski.
Prokurent to osoba mogąca w imieniu spółki dokonywać niektórych czynności prawnych, np. reprezentować ją przed sądami, urzędami czy dokonywać zamówień. Może podpisywać umowy sprzedaży i najmu, zatrudniać pracowników na umowy o pracę, zaciągać pożyczki lub kredyty. Prokurent nie może jednak sprzedawać części majątku przedsiębiorstwa (np. nieruchomości), dzierżawić go czy wynajmować. Nie ma prawa udzielać prokury i pełnomocnictwa ogólnego.
Według ustaleń serwisu Business Insider, nowy minister kultury może zawiesić członków obecnego zarządu TVP, możliwe to jest nie od razu, a w przyszłym tygodniu.