#GłosujeszDecydujesz to również hasło akcji organizowanej przez Fundację Klubów „Gazety Polskiej”. Tour deReferendum rozpocznie się 4 października i potrwa do 13 (wraz z końcem tego dnia rozpocznie się cisza wyborcza). Codziennie będą odbywać się dwa lub trzy spotkania.
W ramach akcji „eksperci od prawa wyborczego wyjaśnią wszelkie wątpliwości” dotyczące referendum. Odwiedzą oni 50 polskich miast (na stronie podano jednak tylko 42 miasta):
4 października Biłgoraj, Łomżę, Stalową Wolę, Ostrołękę
5 października Ełk, Rzeszów, Przemyśl, Augustów i Suwałki
6 października Sanok, Elbląg i Ostródę
7 października Tarnów, Kraków, Koszalin i Białogard
8 października Toruń, Nowy Sącz, Zakopane, Piłę
9 października Wadowice, Bielsko-Białą, Zieloną Górę, Kalisz
10 października Płock, Katowice, Opole, Włocławek
11 października Wałbrzych, Legnicę, Piotrków Trybunalski i Tomaszów Mazowiecki
12 października Częstochowę, Kielce, Puławy, Janów Lubelski, Tarnobrzeg i Włodawę
13 października Sandomierz, Ostrowiec Świętokrzyski i Starachowice
Referendum odbędzie się w niedzielę 15 października wraz z wyborami parlamentarnymi. Biorący w nim udział (można jego odmówić) odpowiedzą na cztery pytania: dotyczące wyprzedaży majątku państwowego podmiotom zagranicznym, podniesienia wieku emerytalnego, likwidacji bariery na granicy Polski i Białorusi oraz przyjęcia „tysięcy nielegalnych imigrantów”.
Fundacja Niezależne Media, związana z mediami zarządzanymi przez Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” przed referendum straszy imigrantami i „tajnymi planami Tuska” dystrybuując kilkustronicową ulotkę przez Pocztę Polską.
Morawiecki w kwietniu br. przyznał z rezerwy budżetowej 5,7 mln zł dotacji Fundacji Niezależne Media, związanej z mediami zarządzanymi przez Tomasza Sakiewicza. Kilka lat temu fundacja otrzymała 7,2 mln zł grantu od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na platformę Puszcza.tv.