Nagroda Nike przyznana

Wygrała książka "Ten się śmieje, kto ma zęby" Zyty Rudzkiej

Zyta Rudzka debiutowała w 1993 roku książką "Białe klisze". W 2019 roku jej "Krótka wymiana ognia" znalazła się w finale Nike

Książka „Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyty Rudzkiej zdobyła Nagrodę Literacką Nike 2023. Nagrodę Nike Publiczności 2023 za „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” odebrał Grzegorz Piątek. Gala odbyła się w niedzielę w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Jury pod przewodnictwem literaturoznawczyni i pisarki prof. Ingi Iwasiów za najlepszą książkę roku uznało powieść Zyty Rudzkiej „Ten się śmieje, kto ma zęby”. – Historia Wery jest wywrotowa, ponieważ nie próbuje wzruszać, przekonywać, edukować, uwodzić pięknem. Efekt werystyczny osiąga Zyta Rudzka dzięki narracyjnej odwadze i konsekwencji. Nie zostawia bohaterki i nie zestawia jej z jakąkolwiek nadrzędną, oceniającą instancją. Ryzykuje tym, że ją odrzucimy, bo kobiety wściekłe nie pasują do gorsetu – mówiła w laudacji szefowa jury Inga Iwasiów.

Nike Publiczności to wyróżnienie przyznawane przez czytelników „Gazety Wyborczej”. Tu wygrała książka „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” Grzegorza Piątka.

W finale 27. edycji Nagrody Literackiej Nike znaleźli się:

• Wiktoria Bieżuńska, „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”, Cyranka
  • Anna Bikont, „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”, Czarne
  • Mateusz Górniak, „Trash story”, Korporacja Ha!art
  • Grzegorz Piątek, „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”, W.A.B.
  • Zyta Rudzka, „Ten się śmieje, kto ma zęby”, W.A.B.
  • Piotr Sommer, „Lata praktyki”, WBPCiAK
  • Ilona Wiśniewska, „Migot. Z krańca Grenlandii”, Czarne

W ubiegłym roku Nagrodę Literacką Nike otrzymał Jerzy Jarniewicz za tom poetycki „Mondo cane”. Plebiscyt czytelników wygrała Joanna Ostrowska i jej reportaż historyczny „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.