KRRiT przedstawiła propozycję zmiany listy ważnych transmisji

Mecze z udziałem Polaków

KRRiT, kierowana przez Macieja Świrskiego, pierwszy raz chce zmienić listę ważnych wydarzeń

Mecze z udziałem Polaków na najważniejszych turniejach tenisowych i spotkania polskich klubów piłkarskich w ramach Ligi Konferencji Europy chce umieścić Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na liście ważnych wydarzeń, które trzeba transmitować w bezpłatnej telewizji ogólnopolskiej.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie KRRiT przyjęła w listopadzie 2014 roku, a zaczęło obowiązywać rok później.

KRRiT chce zaktualizować listę

Regulator zdecydował, że na liście będą: siatkówka kobiet i mężczyzn (mecze z udziałem Polski na Mistrzostwach Świata i Europy, w tym eliminacyjne); rozgrywane w Polsce zawody Ligi Światowej w siatkówce mężczyzn; piłka ręczna mężczyzn (półfinały i finały Mistrzostw Świata i Europy oraz wszystkie mecze Polaków); Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym; zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich; zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet oraz Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce.

KRRiT rozpoczęła w poniedziałek 25 września konsultacje społeczne w sprawie aktualizacji listy ważnych wydarzeń. W przypadku siatkarskiej Ligi Narodów (powstała w miejsce organizowanej w latach 1990-2017 Ligi Światowej) regulator chce dodać mecze w ramach tej imprezy poza granicami kraju z udziałem reprezentacji Polski. Prócz Mistrzostw Świata w lekkoatletyce pojawić się mają także Mistrzostwa Europy.

KRRiT proponuje umieszczenie na liście meczów z udziałem zawodniczek i zawodników z Polski w ramach turniejów tenisowych: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open, a także meczów z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Konferencji Europy UEFA.

Wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym

Ponadto na listę mają trafić półfinały i finały Mistrzostw Świata i Europy w koszykówce mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne.

Z listy ważnych wydarzeń Krajowa Rada chce za to usunąć zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet.

Termin zgłaszania uwag i opinii w konsultacjach mija 27 października 2023 roku.

Z kolei Ustawa o radiofonii i telewizji wymienia podstawowe „wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym”, które telewizje muszą transmitować na ogólnopolskiej antenie otwartej. Są to: letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie, półfinały i finały Mistrzostw Świata i Europy w piłce nożnej (mecze reprezentacji Polski w ramach tych imprez – w tym eliminacyjne), inne oficjalne rozgrywki reprezentacji Polski w piłce nożnej i mecze polskich klubów w Lidze Mistrzów i Pucharze UEFA.