Na Lampedusę przybywały w ostatnich dniach rekordowe liczby migrantów, próbujących łodziami przedostać się z północnej Afryki do UE. Prowadzony przez Czerwony Krzyż ośrodek rejestracji i identyfikacji migrantów na wyspie, tzw. hotspot, jest znacznie przepełniony. W czwartek rano media informowały o prawie 4,5 tys. ludzi wewnątrz ośrodka.
W głównym wydaniu „Wiadomości” pojawiła się krótka relacja Magdaleny Wolińskiej-Riedi na ten temat – prowadząca program Edyta Lewandowska połączyła się z reporterką, która z Lampedusy opisała sytuację.
To pierwsza relacja Wolińskiej-Riedi w „Wiadomościach”, po tym jak pod koniec stycznia została odsunięta od pracy w Telewizji Polskiej. W połowie czerwca dziennikarka zaczęła współpracę z magazynem katolickim „Między ziemią a niebem”, emitowanym w niedziele w TVP1.
Dlaczego Magdalena Wolińska-Riedi zniknęła z TVP
Magdalena Wolińska-Riedi została odsunięta od pracy przez kierownictwo Telewizji Polskiej pod koniec stycznia br. po tym, jak w twitterowej dyskusji o wojnie w Ukrainie napisała: „Czyli stygmatyzujemy cały rosyjski naród za szaleństwo Putina i spółki. Chyba tylko my Polacy, którzy wyssaliśmy nienawiść z mlekiem matki, możemy to tak interpretować”. Pod wpływem krytyki szybko dodała kilka twitterowych wpisów z przeprosinami i wyjaśnieniami.
Mimo to Telewizja Polska zakomunikowała oficjalnie, że jest „oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów”. – Telewizja Polska nie identyfikuje się z wypowiedziami, które wpisują się w rosyjską propagandę – podkreślono. Nadawca poinformował także, iż korespondentka została odsunięta od wykonywania obowiązków służbowych.
Wiosną tymczasowo wydarzenia z Rzymu dla TVP relacjonowała Anna Ołdakowska-Somaini. Z kolei w maju jako korespondentka TVP we Włoszech zadebiutowała Urszula Rzepczak, która po kilku latach odeszła z Polsatu.
Magdalena Wolińska-Riedi to dziennikarka i pisarka na stałe mieszkająca w Watykanie. W marcu 2014 roku wraz Piotrem Adamczykiem była współautorką dokumentalnego cyklu „Polacy w Rzymie i Watykanie”, nadawanego w TVP1. Wtedy właśnie kierownictwo TVP zwróciło na nią uwagę, co zaowocowało tym, że od 2015 roku Magdalena Wolińska-Riedi była korespondentką publicznego nadawcy z Rzymu i Watykanu. Ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, historię kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz Akademię Dyplomatyczną PISM w Warszawie.
„Wiadomości” ogląda 2 mln widzów Według danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. średnia widownia głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,11 mln osób, z czego 1,46 mln w TVP1, 614,1 tys. w TVP Info i 38,6 tys. w TVP Polonia. Rok do roku wynik programu wzrósł o 4,9 proc.
Od kilku lat Telewizja Polska ze względu na treści emitowane w TVP Info i programach informacyjnych jest wśród najgorzej ocenianych mediów w kraju. W niedawnym sondażu państwowego instytutu CBOS działalność Telewizji Polskiej negatywnie oceniło 45 proc. Polaków, a dobrze 39 proc. TVP i Radio Maryja jako jedyni nadawcy zanotowali więcej ocen krytycznych niż pozytywnych, dużo lepiej zostali ocenieni TVN i Polsat.
W marcowym sondażu Ipsos 69 proc. Polaków uznało, że „Wiadomości” TVP nie pokazują prawdy o wydarzeniach w kraju. Program najbardziej wiarygodny jest dla zwolenników PiS, osób w wieku ponad 60 lat i z wykształceniem zawodowym. Z kolei w badaniu na potrzeby raportu Reuters Institute 47 proc. Polaków stwierdziło, że nie ma zaufania do informacji z Telewizji Polskiej, a przeciwną opinię wyraziło 28 proc. TVP wypadała najgorzej w zestawieniu obejmującym czołowych nadawców telewizyjnych, radiowych, marki prasowe i internetowe.