Zaskakujący wniosek Telewizji Polsat w konkursie na MUX-1

Kanał Wydarzenia 24

Telewizja Polsat w konkursie dotyczącym wolnego miejsca w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej zaproponowała kanał W24. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby wcześniej nie zgłosiła tej samej stacji jako kandydatki do MUX-8. W ramach MUX-4 trwa natomiast eksperymentalna emisja kanału Wydarzenia 24.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ujawniła wszystkie wnioski koncesyjne dotyczące MUX-1. Tak jak informowaliśmy wcześniej, jedynie trzy podmioty są zainteresowane nadawaniem. Podczas środowego posiedzenia, regulator nie wyłonił jednak zwycięzcy. –

Przewodniczący KRRiT podpisał listę wnioskodawców w związku z ogłoszeniem, wniosek o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym, w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w ogólnopolskim multipleksie telewizyjnym MUX-1, złożyły następujące podmioty: 1. Red Carpet Media Group S.A. („Red Carpet Plus TV”), 2. Telewizja Polsat Sp. z o.o. („W24”), 3. MWE Rodzina Sp. z o.o. („Rodzina TVC”, „Nasza Opoka TV”, „Dzisiaj TV”, „Edu Junior”) – informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Katkowska, aspirant w Departament Regulacji Biura KRRiT.

Wydarzenia 24 na trzech multipleksach?

Telewizja Polsat nie zdradza dlaczego zaproponowała w konkursie akurat informacyjny kanał W24. Wcześniej stacja została zgłoszona w postępowaniu dotyczącym MUX-8. Jej wniosek jest procedowany, ponieważ jako jedyny spełniał kryteria ogłoszenia. Odrzucono wówczas trzy propozycje Red Carpet Media Group, ponieważ dotyczyły rozszerzenia koncesji Red Carpet TV i RedTop TV, a nie przyznania nowej koncesji. Zgodnie z ogłoszeniami dotyczącymi MUX-1 i MUX-8, nadawcy muszą zaproponować nowy kanał telewizyjny. Red Carpet Media Group zamierza ponownie złożyć wnioski dotyczące ósmego multipleksu. Tym razem zgodnie z ogłoszeniem.

Nadawcy nie kryją, że w razie wygranych w konkursach, będą zabiegać o połączenie nowych stacji z obecnie działającymi. Od września 2021 roku w skład MUX-4 wchodzi kanał Wydarzenia 24. Polsat tłumaczy, że jego emisja ma charakter eksperymentalny. Zgodnie z wydaną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej kilkanaście lat temu decyzją rezerwacyjną, z jednym podmiotem może być związanych maksymalnie 50 proc. stacji telewizyjnych lub radiowych. Do Polsatu należą: Wydarzenia 24 oraz kodowane: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Polsat News, a więc 6 na 11 kanałów.

Wydarzenia 24 w MUX-4 są dostępne w wysokiej rozdzielczości (HD). Jeśli stacja zdobędzie miejsce w MUX-1, to będzie oferowana w tej samej jakości. Gdyby KRRiT zdecydowała o tym, że trafi do MUX-8, to emisja będzie prowadzona tylko w standardowej rozdzielczości (SD). Ósmy multipleks jest też nadawany w paśmie VHF, więc jego realny zasięg jest mniejszy niż MUX-1. Wielu widzów potrzebuje bardziej rozbudowanej anteny niż do pozostałych multipleksów, obecnych w paśmie UHF.

„Musimy zmienić wizerunek telewizji”

Konkurs dotyczący kanału, który zajmie w MUX-1 miejsce TVP ABC dotyczy stacji wyspecjalizowanej. – Złożyliśmy wniosek na program o charakterze serialowo-filmowym – informuje Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group. Grupa MWE przez spółkę MWE Rodzina chce uruchomić stacje: edukacyjno-dokumentalno-rozrywkową, edukacyjno-rozrywkowo-filmową, edukacyjno-rozrywkowo-filmową z elementami interaktywnymi oraz dziecięcą.

– Potwierdzam, że złożyliśmy wnioski na cztery kanały wyspecjalizowane o różnym profilu, jednakże o wspólnym, konserwatywno-rodzinnym fundamencie oraz skierowane do różnych grup docelowych. Przygotowaliśmy kilka wniosków, bo nie wiemy jakimi kryteriami będzie się kierować KRRiT przy wyborze zwycięzcy. Mam wrażenie, że w ostatnich latach telewizje komercyjne w Polsce emitują coraz więcej ogłupiających treści typu „Warsaw Shore” czy seriale paradokumentalne. Są tam prezentowane wartości, z którymi ja się nie identyfikuję i nie chciałbym, aby na tym wychowywały się młode pokolenia Polaków. Młodzi ludzie biorą przykład z prostych „gwiazd” telewizji czy Internetu, a często nie są to żadne wzorce. Powielają ich patologiczne zachowania, co nie prowadzi do niczego dobrego. W tym wszystkim zapominają o naszych tradycyjnych wartościach rodzinnych, które na przekór zagranicznym trendom, chcielibyśmy promować w naszym nowym kanale telewizyjnym na MUX-1. Musimy zmienić wizerunek telewizji, aby znów było to medium dostarczające treści inteligentne i na najwyższym poziomie – mówił ostatnio w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Winnicki.

Dwa i pół roku temu zainteresowanie konkursem dotyczącym MUX-1 było większe. Wnioski złożyli: Telewizja Polsat (Polsat Edu), Wirtualna Polska (H! TV), Red Carpet Media Group (Red Carpet TV), związana z Discovery spółka Green Content (Dmax), Gaming Tech Esports Media (CD Action TV) i Grupa MWE Michała Winnickiego (Silver TV, TVC Nostalgia i Tele Rozrywka). Wybrano Silver TV, który później zmienił nazwę na Antena HD. Obecnie na wielu rozwiniętych rynkach spada zainteresowanie telewizją linearną. Wysokie koszty koncesji i nadawania nie gwarantują rentowności takich biznesów. 10-letnia koncesja kanału Antena HD, który również jest nadawany w MUX-1 kosztuje 14,36 mln zł. Do tego dochodzi ponad 6 mln zł rocznie dla Emtiela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.