W Katowicach Stowarzyszenie Demagog będzie szkolić na temat dezinformacji

Specjaliści z Demagoga będą uczyć fact-checkingu śląskich dziennikarzy i aktywistów

Śląscy dziennikarze mediów lokalnych, aktywiści i społecznicy będą mogli wziąć udział w warsztatach z fact-checkingu, organizowanych przez Stowarzyszenie Demagog i Google News Initiative we współpracy z katowickim stowarzyszeniem BoMiasto.

Celem programu szkoleniowego jest udzielenie lokalnym ośrodkom medialnym wsparcia w walce z dezinformacją przed wyborami parlamentarnymi.

– Dotychczas współpracowaliśmy z Demagogiem przy projektach związanych z klimatem. Teraz w związku z nadchodzącymi wyborami organizujemy wspólnie warsztaty dla dziennikarzy i aktywistów związane z dezinformacją – mówi Sebastian Pypłacz ze stowarzyszenia BoMiasto, redaktor naczelny obywatelskiego portalu Śląska Opinia.

Uczestnicy warsztatów mają dowiedzieć się, jak sprawdzać dane i źródła informacji, jak rozpoznawać fake newsy, sprawdzać wypowiedzi polityków, jakich narzędzi używać do fact-checkingu. Warsztaty poprowadzą Małgorzata Kilian-Grzegorczyk i Marcin Kostecki – oboje ze Stowarzyszenia Demagog.

Warsztaty odbędą się 3 sierpnia. Formularz zgłoszeniowy jest pod tym linkiem.