Misją projektu jest popularyzowanie rzetelnej wiedzy na temat współczesnych uzależnień, takich jak m.in. uzależnienie od gier, seksu, pracy czy zakupów. „Uzależnienia XXI wieku” to jedyny w Polsce konkurs dla dziennikarzy, którego celem jest promocja wiedzy na ten temat. Do tegorocznej edycji można zgłaszać prace, które powstały i zostały opublikowane po 1 listopada 2022.
– Naszym celem jest inspirowanie dziennikarzy do podejmowania tematyki uzależnień. Tym, którzy się do nas zgłoszą, będziemy pomagać w kontakcie z ekspertami, bohaterami, podpowiadać, jakie tematy warto poruszyć – dodaje Maja Ruszpel z Fundacji „Inspiratornia”, terapeutka uzależnień, profilaktyk i publicystka.
Wywiady, reportaże i inne formy dziennikarskie można przygotowywać i nadsyłać do 31 października 2023 roku. Prace oceni jury powołane przez fundację. Jego przewodniczącą jest Katarzyna Surmiak-Domańska – autorka wielokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, laureatka Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Jako tutorka i wykładowczyni współpracuje z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Obok niej w jury zasiadają prof. Barbara Giza oraz dr Bernadeta Lelonek-Kuleta, międzynarodowa ekspertka w temacie uzależnień behawioralnych.
Wręczenie nagród odbędzie się w Warszawie podczas Międzynarodowej Konferencji 11th International Conference Pathological Gambling & Other Behavioural Addictions. Projekt dofinansowany jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Dodatkowe nagrody w konkursie, antologię książek prof. Wiktora Osiatyńskiego poświęconą wychodzeniu z uzależnienia ufundowało Wydawnictwo Iskry.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie fundacja-inspiratornia.pl