Były i obecny szef tytułów Polska Press Grupy dostali program w TVP Info

Program "Demaskatorzy" zadebiutuje 3 czerwca

Do ramówki TVP Info trafi program „Demaskatorzy”, który według stacji ma zajmować się dezinformacją. Autorami cyklu będą Wojciech Mucha, były redaktor naczelny „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej” (Polska Press Grupa), oraz Wojciech Pokora, p.o. redaktor naczelny „Kuriera Lubelskiego” (również Polska Press Grupa), a więc tytułów kontrolowanych przez spółkę skarbu państwa PKN Orlen.

We wrześniu 2022 roku powołana przez Polska Press Grupę komisja antymobbingowa nie dopatrzyła się niestosownych praktyk w lubelskim oddziale firmy. Miał ich się dopuszczać właśnie Wojciech Pokora. Pokora do „Kuriera Lubelskiego” przeszedł w maju 2021 roku z Polskiego Radia Lublin, gdzie był reporterem i publicystą, a także kierownikiem redakcji internetu.

Z kolei Wojciech Mucha w przeszłości pracował m.in. w „Gazecie Polskiej Codziennie”. Po przejęciu Polska Press Grupy przez Orlen, w kwietniu 2021 roku został redaktorem naczelnym „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego”. W listopadzie ub.r. rozwiązał umowę za porozumieniem stron i rozstał się z Polska Press Grupą.

Wojciech Mucha dobrze zna się z nowym prezesem TVP Mateuszem Matyszkowiczem. Po tym, jak ogłoszono, że Matyszkowicz zastąpi Jacka Kurskiego, zaczęto mówić o odejściu Muchy z Polska Press Grupy właśnie do TVP.

Nowe porządki w TVP Info

Telewizja Polska w komunikacie dotyczącym nowego programu Muchę i Pokorę przedstawia jako ekspertów, od dekady zawodowo zajmujących się problematyką rosyjskiej dezinformacji, manipulacji oraz teorią wojen hybrydowych. W programie mają oni przybliżać specyfikę dezinformacji, jaka obecna jest za sprawą aktywności Rosji, Białorusi, Chin, grup cyberterrorystycznych czy siatki trolli.

To kolejny program wprowadzony do ramówki TVP Info po tym, gdy dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej został Michał Adamczyk, a jego zastępcą ds. TVP Info – Samuel Pereira. W nadawanym od końca maja programie „Fakty czy kłamstwa?” Jakub Maciejewski z tygodnika „Sieci” (Fratria) rozlicza komercyjne media, które nie powielają rządowej propagandy.

Program „Demaskatorzy” zadebiutuje 3 czerwca i będzie nadawany w soboty o 21.