W ostatnich dniach na stronach internetowych Radia Łódź pojawiło się wiele podobnych artykułów o wydarzeniach historycznych, w tym o Europejskim Zjeździe Rycerskim w Tumie koło Łęczycy, firmowanym przez Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego z Prawa i Sprawiedliwości. Arkadiusz Paluszkiewicz, prezes rozgłośni, nie wytłumaczył powodów takiej decyzji, a przekazał tylko „Presserwisowi”, że radio ma prawo do doboru materiałów dziennikarskich według swojego uznania.
Jeden z czytelników przesłał nam screeny strony Radia Łódź z 18 i 19 czerwca. W oba dni większość z pięciu głównych kafli z informacjami zajmowały wiadomości o wydarzeniach historycznych w regionie.
„To wewnętrzna sprawa spółki”
18 czerwca były to artykuły pt. „Europejski Zjazd Rycerstwa w Tumie pod Łęczycą”, „Średniowieczny obóz historyczny w Tumie” i „Inscenizacja powstania styczniowego w Czastarach”. W ostatnim z tych artykułów podano, że „inscenizację w Czastarach oglądał szef prezydenckiego biura polityki międzynarodowej Marcin Przydacz”, a w pierwszym cytowano Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego. Na głównej stronie stacji znajdowała się też reklama Europejskiego Zjazdu Rycerskiego.
Z kolei dzień później informacje na ten temat zajęły cztery z pięciu kafli: „W Tumie rywalizowali na miecze, punkty i smaki”, „Grzegorz Schreiber: Tum jest kolebką polskości”, „Tłumy turystów na zjeździe rycerzy i wojów w Tumie” oraz „Moc atrakcji historycznych i współczesnych”. W tych artykułach również m.in. cytowano Grzegorza Schreibera.
Zapytaliśmy Radio Łódź, dlaczego na stronie internetowej stacji ukazało się wiele podobnych do siebie artykułów. – Radio ma prawo do doboru materiałów dziennikarskich publikowanych na stronie internetowej według swojego uznania i jest to wewnętrzna sprawa spółki – przekazał „Presserwisowi” w odpowiedzi Arkadiusz Paluszkiewicz, prezes Radia Łódź.
Spór ze związkowcami
Arkadiusz Paluszkiewicz na czele Radia Łódź stanął pod koniec kwietnia 2021 roku. Zaproponowała go na to stanowisko członkini Rady Mediów Narodowych – Joanna Lichocka z PiS. „Liczę, że nowy prezes, który nie ma doświadczenia w zarządzaniu mediami, oprze się na fachowcach, którym powierzy kierowanie redakcją” – mówiła wówczas „Presserwisowi” Lichocka.
Arkadiusz Paluszkiewicz od czerwca 2017 do marca 2020 roku sprawował funkcję dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi. Wcześniej był m.in. prezesem TBS „Złotnicki” w Zduńskiej Woli oraz dyrektorem oddziału Banku Przemysłowego SA w Sieradzu.
Po tym, gdy objął funkcję prezesa radia, szybko wszedł w spór ze związkowcami. Związki zawodowe zarzucały mu m.in. wprowadzanie w rozgłośni „atmosfery terroru i zastraszenia”.