Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, nie nałoży kary na Radio Szczecin i TVP Info za materiały umożliwiające identyfikację ofiar pedofila przed końcem prokuratorskiego śledztwa w tej sprawie. – Ani prawnie, ani logicznie nie da się uzasadnić związku pomiędzy tymi postępowaniami, które dotyczą różnych spraw – komentuje Krzysztof Luft, członek rady programowej TVP, który złożył skargę do KRRiT. – Przecież postępowanie w KRRiT dotyczy czegoś innego. Tego mianowicie, czy podawanie takich informacji jest zgodne z ustawą o radiofonii. Luft zarzucił Świrskiemu szukanie fałszywego pretekstu, by uniknąć decyzji.
Przypomnijmy, że chodzi o artykuły opublikowane 29 grudnia 2022 na stronach internetowych Radia Szczecin i TVP Info. Autorem materiału Radia Szczecin, który został tak skonstruowany, że pozwolił na identyfikację ofiar pedofila, jest Tomasz Duklanowski, redaktor naczelny rozgłośni. Na początku marca poinformowano publicznie, że jedna z tych ofiar – 16-latek, syn posłanki PO Magdaleny Filiks – nie żyje. Powszechnie uznano, że materiały Duklanowskiego pogwałciły standardy dziennikarskie, mimo to – jak informowaliśmy pod koniec marca – autor nie poniósł żadnych konsekwencji i dalej aktywnie zajmuje się tematami politycznymi.
Na początku czerwca członek rady programowej TVP Krzysztof Luft przesłał do Macieja Świrskiego ponaglające pismo, w którym zaapelował o podjęcie decyzji w sprawie ewentualnego ukarania nadawców Radia Szczecin i TVP Info. Szef KRRiT bowiem analizuje tę sprawę już od kilku miesięcy i nie ma żadnych efektów.
We wtorek Świrski odpowiedział Luftowi lakonicznie, ale i nielogicznie:
„Do zakończenia tego postępowania niezbędne jest zapoznanie się z wynikiem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie, badającego wszystkie okoliczności samobójczej śmierci 15-letniego Mikołaja Filiksa”. Jednocześnie pouczył Lufta: „Przypominam równocześnie, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nakłada karę na nadawcę przed upływem roku od daty audycji (w tym przypadku przedmiotem postępowania są audycje wyemitowane w dniu 29 grudnia 2022 r.)”.
Luft natychmiast odpowiedział szefowi Rady: „Nie mogę przyjąć usprawiedliwiania odkładania decyzji w sprawie postepowania w KRRiT, śledztwem prowadzonym przez prokuraturę, badającym okoliczności śmierci Mikołaja Filiksa. Ani prawnie, ani logicznie nie da się uzasadnić związku pomiędzy tymi postępowaniami, które dotyczą różnych spraw”.
I dodał: „Nawet gdyby jednym z elementów śledztwa prokuratury był ewentualny związek pomiędzy ujawnieniem w mediach informacji, umożliwiających identyfikację Mikołaja Filiksa, a samobójczą śmiercią chłopca, to przecież postępowanie w KRRiT dotyczy czegoś innego. Tego mianowicie, czy podawanie takich informacji jest zgodne z ustawą o RTV, i czy Radio Szczecin i TVP Info informacje takie, jako pierwsze media, podały. Przekroczenie przepisów ustawy następuje bowiem w momencie emisji i nie jest uwarunkowane zdarzeniami, które nastąpiły w czasie późniejszym. Inaczej mówiąc, jeśli Radio Szczecin i TVP Info przekroczyły przepisy ustawy o RTV, to nie w momencie śmierci chłopca, tylko w chwili ujawnienia informacji, które umożliwiały ustalenie jego tożsamości”.
Luft przypomniał Świrskiemu, że ten sam wszczął postępowanie w sprawie ujawnienia tych danych przez Radio Szczecin i TVP Info nie w związku ze śmiercią chłopca, tylko znacznie wcześniej – 24 stycznia 2023.
Luft zauważył też, że „gdyby śledztwo prokuratury wykazało, że ujawnienie danych chłopca w konsekwencji doprowadziło go do samobójstwa, to oczywiście byłoby to także przestępstwo z zakresu prawa karnego, dokonane przez konkretne osoby, ale tym może i powinna się zajmować prokuratura właśnie”.