Do Sądu Okręgowego nie wpłynął pozew przeciwko procedurze wydzielania spółek w Agorze

Jak wynika z treści uchwał, proces wyodrębniania spółek ma potrwać nie dłużej niż 18 miesięcy

Do Sądu Okręgowego w Warszawie do tej pory nie wpłynął pozew przeciwko procedurze wydzielania spółek w Agorze. Taką możliwość miał akcjonariusz tego koncernu – OFE PZU „Złota Jesień”, który podczas marcowego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia zgłosił sprzeciw wobec uchwał w tej sprawie.

Jak dowiedział się „Presserwis”, do Wydziału Gospodarczego w Sądzie Okręgowym w Warszawie do dziś nie wpłynął pozew przeciwko Agorze w związku z uchwałami podjętymi podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Przypomnijmy, że jego uczestnicy 27 marca zadecydowali o wyodrębnieniu do oddzielnych spółek Gazety.pl, „Gazety Wyborczej”, wydawnictwa Agora, a także segmentów wspomagających tzw. back office.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu zagłosowała przedstawicielka OFE PZU „Złota Jesień” – podmiotu będącego drugim najważniejszym akcjonariuszem Agory. „Oświadczam, że głosowałam przeciw i proszę o zaprotokołowanie mojego sprzeciwu” – powiedziała podczas walnego zgromadzenia pełnomocniczka tego akcjonariusza.

Brak informacji o pozwie w giełdowym raporcie

Jak mówi „Presserwisowi” Wojciech Chabasiewicz, radca prawny specjalizujący się w prawie rynku kapitałowego, zgłoszenie formalnego sprzeciwu wobec uchwały i wniosek o jego zaprotokołowanie podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy są konieczne do zaskarżenia jej potem w sądzie. Ale nie oznacza to z automatu, że doprowadzi to do złożenia pozwu.

W przypadku funduszy emerytalnych składanie sprzeciwu wobec uchwał na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy jest dość częstą praktyką.

Mec. Chabasiewicz przypomina, że na złożenie pozwu przeciwko uchwale walnego zgromadzenia spółki publicznej, jaką jest Agora, akcjonariusz ma 30 dni. Oznacza to, że na tym etapie, w połowie czerwca, potencjalny pozew powinien być już złożony i doręczony pozwanej spółce, czyli Agorze. – Jeśli Agora dostałaby taki pozew, informacja na ten temat powinna zostać opublikowana w giełdowym raporcie bieżącym – zaznacza. A jak sprawdziliśmy, takiej informacji do tej pory nie było.

Według uchwał przyjętych 27 marca zarząd Agory ma maksymalnie 18 miesięcy na przeprowadzenie procesu wyodrębniania spółek. Z treści uchwał wynika, że nowo utworzone spółki będą spółkami kapitałowymi z własnym numerem KRS i obowiązkiem składania corocznych sprawozdań finansowych.