Radio jest finansowane przez nowozelandzki rząd, ale ma niezależność redakcyjną. Do niedzieli na jego stronie WWW zaktualizowano 15 artykułów – tłumaczono, że z powodu „niewłaściwej edycji”. Jak pokazują linki do artykułów, 14 z nich pochodziło z Agencji Reutera, a jeden z brytyjskiego BBC.
RNZ wydało komunikat, że kontynuuje szczegółowy audyt i analizę wszystkich historii, które mogły zostać niewłaściwie zredagowane. Rzecznik nowozelandzkiego ministra ds. radiofonii i mediów Williego Jacksona powiedział, że minister został o sprawie poinformowany.
Artykuł, od którego sprawa została upubliczniona, pochodzi z 8 czerwca. Można było w nim przeczytać, że w 2014 roku „prorosyjski rząd został obalony podczas gwałtownej kolorowej rewolucji na Majdanie na Ukrainie”. Poprawiona wersja na stronie RNZ przywróciła oryginalne brzmienie artykułu Reutera, który stwierdza, że „konflikt na wschodzie Ukrainy rozpoczął się w 2014 roku po obaleniu prorosyjskiego prezydenta podczas rewolucji na Majdanie na Ukrainie i aneksji Krymu przez wspieranych przez Rosję separatystów sił walczących z siłami zbrojnymi Ukrainy”.
Artykuł błędnie twierdził też, że „Rosja zaanektowała Krym po referendum, ponieważ nowy prozachodni rząd stłumił etnicznych Rosjan we wschodniej i południowej Ukrainie”. Tymczasem referendum w sprawie Krymu zostało uznane przez Ukrainę i większość zachodnich rządów za fikcję.