Bartosz Bartosik redaktorem naczelnym Więź.pl

Dotychczasowy szef „wyznaczył sobie kolejne cele”

Bartosz Bartosik W „Więzi” pracuje od 2016 roku

Serwis Więź.pl ma nowego redaktora naczelnego. Decyzją zarządu Towarzystwa „Więź” został nim Bartosz Bartosik, do tej pory sekretarz think tanku Laboratorium „Więzi”. Na stanowisku naczelnego zastąpił Jakuba Halcewicza-Pleskaczewskiego, który kierował internetowym serwisem „Więzi” przez siedem lat.

– Zależy mi na podejmowaniu tematów społeczno-politycznych, religijnych i kulturalnych w sposób, który pomoże czytelnikom zrozumieć istotę rzeczy – mówi w rozmowie z „Presserwisem” Bartosz Bartosik.

– Chciałbym szczególnie, by w obliczu rosnącej brutalności w polityce i relacjach międzynarodowych tworzyć treści budujące zaufanie i pokój społeczny. Zależy mi też na sprowadzeniu do serwisu nowych autorek i autorów, co powinno być widoczne już w najbliższych tygodniach. Jeśli chodzi o formaty treści, to będziemy kontynuowali rozwijanie bieżącej publicystyki, wywiadów z istotnymi postaciami życia publicznego, eseistyki, a także podcastów – zapowiada dalej Bartosik. Podkreśla też, że będzie dążył do tworzenia jak najbardziej przyjaznego środowiska pracy. – Uważam to za podstawową odpowiedzialność wobec zespołu – dodaje.

„Pod kierownictwem Jakuba Halcewicza-Pleskaczewskiego powstał nowoczesny portal publicystyczny, w którym przez ten okres opublikowaliśmy kilka tysięcy tekstów. Kuba właściwie od zera stworzył nową formę działania naszego środowiska” – mówił Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, cytowany w komunikacie na stronach Więź.pl. I dodał: „Kubie dziękuję za te siedem lat współpracy. Wyznaczył sobie kolejne zawodowe cele i wierzę, że je osiągnie”.

Bartosz Bartosik poinformował nas, że Jakub Halcewicz-Pleskaczewski odchodzi z redakcji serwisu. O nowym miejscu pracy ma poinformować w porozumieniu z nowym pracodawcą. – Ewentualny zakres naszej współpracy z nim zależy od porozumienia z jego nowym pracodawcą – tłumaczy Bartosik.

Bartosz Bartosik urodził się w 1989 roku w Krośnie. Ukończył slawistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również na Uniwersytecie Karola w Pradze. W „Więzi” pracuje od 2016 roku. Przez ostatnie lata był sekretarzem think tanku Laboratorium „Więzi”. Pisze do mediów polskich i zagranicznych na tematy społeczne, kulturalne oraz religijne.

Jest autorem dwóch wywiadów rzek z Adamem Bodnarem: „Obywatel PL” i „Nigdy nie odpuszczę”. Koordynuje „Podcasty nieoczywiste” „Więzi”, a sam prowadzi podcast „Inny pomysł na demokrację”.

Nowym redaktorem w Wydawnictwie Więź został Maciej Papierski, który wcześniej w „Więzi” publikował swoje wiersze i teksty publicystyczne.