TVS weźmie udział w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczącym ogólnopolskiego MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Paweł Biernacki, kierownik działu marketingu i promocji stacji informuje Wirtualnemedia.pl, że trwają prace nad wnioskiem w tej sprawie. Nadawaniem w MUX-8 są zainteresowane także TV MN, TV Republika, Grupa MWE oraz nadawca Red Carpet TV i Red Top TV.
Podmioty zainteresowane nadawaniem w ósmym multipleksie mogą złożyć stosowny wniosek do początku lipca. KRRiT wyłoni trzy wyspecjalizowane stacje, które będą nadawane w standardowej rozdzielczości (SD).
Przedłużona w 2017 roku koncesja satelitarna TVS ma charakter ogólny. Nadawca dekadę temu na potrzeby konkursu dotyczącego miejsc w MUX-1 zmienił jednak profil na edukacyjno-poznawczy. Potem znowu stał się stacją ogólnotematyczną. Teraz może postąpić podobnie lub wystąpić o koncesję naziemną dla nowego, wyspecjalizowanego kanału.
TVS jest dostępna za pośrednictwem platform satelitarnych i sieci kablowych. Stacja jest także operatorem multipleksu eksperymentalnego naziemnej telewizji cyfrowej w Katowicach. Roczne pozwolenie na emisję testową wygasa 31 lipca 2023 roku.
Biernacki zapewnia Wirtualnemedia.pl, że nadawca będzie się ubiegać w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej o jego przedłużenie. W skład multipleksu poza TVS i Radiem Silesia wchodzą: Polsat, TV Okazje i TV Republika.
Duże zainteresowanie konkursem KRRiT
Na początku roku kanały TVP Kultura HD i TVP Kobieta opuściły MUX-8. Drogą naziemną można je teraz oglądać za pośrednictwem MUX-6. Emitel już jesienią wystąpił do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoliłaby zastąpić stacje Telewizji Polskiej, innymi, wyłonionymi w konkursie KRRiT. UKE zgodził się na to w kwietniu.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski już na początku lutego wezwał podmioty zainteresowane nadawaniem w ramach MUX-8 do określenia profilów stacji, które chcieliby umieścić na multipleksie. Zgłoszono 14 propozycji kanałów telewizyjnych. Aż trzy zgłoszenia dotyczą kanałów filmowo-serialowych. Pierwsza z takich stacji miałaby mieć charakter „filmowo-rozrywkowy, skierowany do grupy wiekowej 12-59”. Inny projekt ma być „serialowo – filmowy”. W jego ofercie mają znaleźć się „filmy fabularne polskie i zagraniczne, seriale zagraniczne, edukacja o sztuce filmowej”.
Wpłynęła też propozycja na „kanał filmowo-serialowy, skierowany do grupy wiekowej 45-65+”. Zaproponowano także kanały: „uniwersalny – rozrywkowy pop kulturowy – z możliwością modyfikacji nadawanego programu”, „wyspecjalizowany – poświęcony wartościom chrześcijańskim, rodzinnym, wspierający przywiązanie do tradycji i historii”, „rozrywkowy, z uwzględnieniem tematyki regionów i oczekiwań generacji 50+”, „lifestylowy – poświęcony zdrowemu trybowi życia”, „dla dzieci 3-6 lat – prezentujący mądre i bezpieczne seriale i edukacja”, „muzyczny – prezentujący tzw. złote przeboje i muzykę klasyczną”, „ogólnorozrywkowy – „historie prawdziwych ludzi”, skierowany do grupy wiekowej 45-65+” i „pop-up – rozrywkowy – kanał o tematyce „sezonowej”, skierowany do grupy wiekowej 4+”.
Grupa MWE zaproponowała 3 kanały tematyczne, a nadawca Red Carpet TV i Red Top TV jeden istniejący kanał i jedną nową stację filmowo-serialową.
– Jak już wcześniej anonsowałem, Red Carpet jest zainteresowane ofertą rozszerzenia naszego zasięgu o nadawanie naziemne z kilku powodów. Po pierwsze nasza oferta programowa kanałów które już nadajemy albo takich, które z powodzeniem możemy przygotować, wpisuje się w oczekiwania widowni, okazane w kilku badaniach opinii na temat pożądanych kanałów w ofercie MUX. Po drugie realizujemy model oferowania kanałów odbiorcom bezpłatnie z atrakcyjną zawartością programową, co jest warunkiem powodzenia takiego projektu od strony również komercyjnej. W tej chwili odpowiadając na prośbę KRRiT, przygotowujemy nasze stanowisko dotyczące preferencji programowych i do końca miesiąca prześlemy je do KRRiT – tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group.
– Chcemy dowiedzieć się więcej na temat tej możliwości. Jesteśmy zainteresowani emisją kanału TV Republika. Wszystko zależy od tego, jak zostanie finansowanie zaproponowane. Przecież można koszty rozłożyć, pozyskać inwestorów. To musi być propozycja, która poprawi naszą pozycję na rynku – mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, prezes i akcjonariusz Telewizji Republika. Stacja poza emisją satelitarną i w sieciach kablowych wchodzi w skład multipleksu eksperymentalnego związanej z Polsatem firmy BCAST (Warszawa, Gdańsk, Wrocław) i multipleksu TVS (Katowice).
W konkursie raczej nie wezmą udziału: Stars.TV, wPolsce.pl i Telewizja Puls. Pozostali uczestnicy konsultacji nie ujawniają się.
Obecnie na MUX-8 nadają: Zoom TV, Metro, Nowa TV i Telewizja WP.