„Głusza” to – w ocenie jury – niezwykle udana próba oddania głosu osobom niesłyszącym. Przewodnicząca jury Katarzyna Surmiak-Domańska podczas laudacji podkreśliła, że to opowieść uniwersalna, pieczołowicie zebrany i przemyślany materiał, który wprawia w ruch wyobraźnię.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego nie jest pierwszym prestiżowym wyróżnieniem zdobytym przez Annę Goc, która była m.in. laureatką konkursu stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Grand Press w kategorii reportaż prasowy zdobyła dwukrotnie.
Do tegorocznej, 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszono 143 tytuły. Oprócz „Głuszy” Anny Goc w finale znalazły się książki: „Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom” Christine Lamb w tłumaczeniu Agnieszki Sobolewskiej, „Pogo” Jakuba Sieczki, „Migot. Z krańca Grenlandii” Ilony Wiśniewskiej oraz „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” Anny Bikont.
Laureatka i finaliści nagrody otrzymają 10 tys. zł, a tłumaczka książki Christine Lamb Agnieszka Sobolewska – 5 tys. zł.