TVP latem z disco polo nie rezygnuje

.Ale będzie też folk i biesiady

- Chciałem dać coś od siebie. Jako dziecko wychowane w Żywcu, przeżywałem w drugiej połowie lipca festiwal folklorystyczny - mówił Mateusz Matyszkowicz o festiwalu "Cztery strony folku"

Oferta rozrywkowo-kulturalna Telewizji Polskiej na lato ma być tak szeroka jak tylko możliwe: od disco polo po folk i muzykę złotego wieku – zapowiedział jej prezes Mateusz Matyszkowicz. TVP szykuje program biesiadny i dwa nowe festiwale.

W połowie maja ruszył cykl koncertów „Roztańczona Polska”, transmitowanych co niedzielę wieczorem przez TVP 3. Zaplanowano w sumie 17 imprez w Polsce (po jednej w każdym województwie), a także w Wilnie. Wystąpią m.in. Ich Troje, Zenek Martyniuk i Izabela Trojanowska.

Dwa tygodnie po 60. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, czyli 24 czerwca, TVP 2 rusza z nowym programem muzycznym o charakterze biesiadnym. – Nie ma w Polsce formatu, w którym ludzie naprawdę śpiewają razem – mówił dziennikarzom Mateusz Matyszkowicz.

– W niemieckiej telewizji publicznej jest taki format „Lustige Musikanten”, który jest próbą wspólnego śpiewu. To hit telewizji niemieckiej od dekad. Nasz program nie powiem, że jest wzorowany na „Lustige Musikanten”, ale gdzieś wychodzi z podobnego pomysłu – tłumaczył.

Każda z biesiad, nadawanych w sobotnie wieczory ma mieć inny charakter i organizowana będzie w innej części Polski, w plenerze. – Wodzirejami będą gwiazdy polskiej sceny muzycznej – opowiadał prezes TVP. W trakcie programu, prowadzonego przez prezenterów telewizji publicznej, na dole ekranu wyświetlany ma być tekst piosenek.

Mateusz Matyszkowicz zapowiedział również dwa nowe festiwale TVP.

W lipcu TVP zorganizuje festiwal folklorystyczny „Cztery strony folku” na Podbeskidziu. – Chciałem dać coś od siebie. Jako dziecko wychowane w Żywcu przeżywałem w drugiej połowie lipca festiwal folklorystyczny – mówił Mateusz Matyszkowicz. – Wiadomo, że postawienie kamer i transmisja z tradycyjnie rozumianych festiwali folklorystycznych nie porwie masowej publiczności. Ale już zmiksowanie popu i folku – tak. Pokażemy, w jaki sposób motywy ludowe, etniczne wchodzą do kultury popularnej, nie tylko polskiej – zapowiedział.

Z kolei na koniec lipca TVP szykuje kolejny festiwal – „Złoty Wiek” w miejscowości Biecz w Polsce, gdzie odbywa się Kromer Festival. – Biecz będzie rozbrzmiewał muzyką polskiego złotego wieku. Będzie też koncert rockowy – mówił prezes TVP. Zabrzmi muzyka z XVI wieku.

TVP nie zorganizuje w tym roku „Wakacyjnej trasy Dwójki”. Nie planuje także wieczornej konferencji ramówkowej poświęconej ofercie jesiennej telewizji, zamiast niej szykuje event w formie pikniku dla widzów.