Już dziś wieczorem gala Grand Press Photo 2023

Poznamy najlepsze zdjęcia roku

Dziś o godz. 20 rozpocznie się gala konkursu Grand Press Photo 2023, podczas której poznamy laureata nagrody Zdjęcie Roku, zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book.

Gala odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Transmisję od godz. 20 będzie można oglądać na profilach magazynu „Press” i Grand Press Photo na Facebooku, na Press.pl i na stronie głównej WP.

Jury konkursu Grand Press Photo 2023 pod przewodnictwem Konstantinosa Tsakalidisa wybrało do finału 49 zdjęć pojedynczych (Single), 9 reportaży (Stories) oraz 5 projektów dokumentalnych (Documentary Projects), wykonanych przez 57 autorów.

Wczoraj o północy zakończyło się głosowanie na Nagrodę Internautów – zdobędzie ją autorka lub autor pracy wyłonionej spośród wszystkich nominowanych przez jury zdjęć z grupy Single oraz Stories. Wszystkie nominacje można zobaczyć na stronie  www.grandpressphoto.pl.

W tym roku po raz siódmy w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland – mogli w nim wystartować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i wcześniej nie brali udziału w Grand Press Photo. Tutaj do finału nominowano 8 zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże.

W ramach GPP organizowany jest także konkurs Photo Book – na najlepszą książkę z fotografią reporterską i dokumentalną, wydaną premierowo w 2022 roku. O tytuł Photo Book of the Year 2022 konkurowało 15 publikacji.

Partnerzy Grand Press Photo 2023:

Ambasadorzy konkursu i gali: Fujifilm, Nikon Europe B.V. Oddział w Polsce, Canon
Partner kategorii Climate, responsibility: Grupa KRUK
Partner kategorii Culture, hobby, sport: Provident Polska
Partner kategorii Own Vision: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Partner kategorii People: Miasto Gdańsk
Partner kategorii Documentary Project: ERGO Hestia
Partner kategorii Young Poland: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego
Partner kategorii Photo Book: Krupa Art Foundation
Patroni medialni: Wirtualna Polska, Digital Camera, Fotopolis, National Geographic
Partnerzy gali: British American Tobacco, Studio Cocosound