Niecałe 40 proc. antenowego czasu dla opozycji w Polskim Radiu

„Brak zrównoważonego przekazu”

Członek KRRiT, prof. Tadeusz Kowalski przygotował zestawienie, z którego wynika, że w pierwszym kwartale br. na antenach Polskiego Radia dominowała partia rządząca wraz z popierającymi je ugrupowaniami. Zajęły one łącznie 63 proc. antenowego czasu. – O tym właśnie mówiłem, wskazując na brak zrównoważonego przekazu w mediach publicznych – komentuje autor zestawienia.

Prof. Tadeusz Kowalski przygotowuje takie zestawienia co kwartał, opierając się na danych przesyłanych przez nadawcę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Z opracowania obejmującego trzy pierwsze miesiące 2023 roku wynika, że Polskie Radio przeznaczyło w tym czasie łącznie 63 proc. czasu antenowego na przedstawienie stanowisk partii tworzących i popierających rząd (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Prawica Rzeczypospolitej, Partia Republikańska).

Dla porównania: w IV kwartale 2022 r. było to 71 proc. Tylko na prezentację stanowisk Prawa i Sprawiedliwości przeznaczono w I kwartale br. 59 proc. czasu antenowego – czyli niemal 80 godzin. Solidarna Polska otrzymała dwa procent tego czasu, co przekłada się na 2,35 godzin na antenach, zaś nieco ponad trzy godziny zajęła Partia Republikańska (co daje także dwa proc.).

Na przedstawienie stanowisk opozycyjnych partii politycznych (Platforma Obywatelska, Polska2050 Szymona Hołowni, Nowa Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe, Koalicyjny Klub Poselski Lewicy (Nowa Lewica, Razem), Lewica Razem, Nowoczesna, Polska Partia Socjalistyczna, Konfederacja Wolność i Niepodległość) poświęcono łącznie od stycznia do końca marca br. 37 proc. czasu przeznaczonego dla wszystkich partii. By porównać: ostatnie trzy miesiące ub. roku dały tym partiom 29 proc. Najwięcej czasu dostało w tym roku PSL (ponad 16 godzin, czyli 12 proc.), potem Nowa Lewica (15 godzin) i Platforma Obywatelska, której oddano łącznie niemal 9,5 godziny (siedem proc.). W pierwszym kwartale 2023 r. Polskie Radio wyemitowało ok. 136 godz. audycji z udziałem najważniejszych organów państwa oraz sił politycznych.

„Dysproporcja widoczna gołym okiem”

Kilka dni temu pisaliśmy, że podobnie nierówno rozkładał się czas poświęcony prezentacji stanowisk politycznych ugrupowań w TVP. Z tamtego raportu prof. Tadeusza Kowalskiego wynikało, że przedstawiciele koalicji rządzącej i popierających ją ugrupowań zajęli w Telewizji Polskiej łącznie 77 proc. czasu antenowego przeznaczonego dla partii politycznych.

Na te dysproporcje zwracał uwagę prof. Kowalski podczas środowego posiedzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, gdy postulował wprowadzenie do rocznego sprawozdania uwagi o braku zrównoważenia przekazu mediów publicznych. – Właśnie o to mi chodziło, aby podkreślić, iż te dysproporcje istnieją, a z drugiej strony zależało mi na zaznaczeniu, że KRRiT nie bada ich w sposób właściwy – komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski.

W czwartym kwartale 2022 roku osiem z 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia poświęciło więcej czasu na prezentację stanowisk partii opozycyjnych niż na koalicję rządzącą – wynika z innego raportu, przygotowanego przez prof. Kowalskiego. Natomiast w pierwszych trzech kwartałach ub. roku (styczeń – wrzesień 2022 r.) aż 81 proc. czasu przeznaczonego dla wszystkich polityków poświęcono w publicznej rozgłośni na prezentację stanowisk urzędu Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, przedstawicieli rządu oraz wszystkich partii wchodzących w skład koalicji rządzącej i ugrupowań popierających rząd.