Rusza konkurs dotyczący wolnych miejsc na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Ogłoszenie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tej sprawie ukaże się najpóźniej 17 maja. Oznacza to, że czas na złożenie przez zainteresowane podmioty wniosku koncesyjnego upłynie na przełomie czerwca i lipca. Nowe kanały powinny trafić na multipleks jesienią.
Od daty publikacji ogłoszenia w Monitorze Polskim, zainteresowane nadawaniem firmy, będą miały 45 dni na złożenie stosownego wniosku. Jeśli ogłoszenie ukaże się 17 maja, to termin ten upłynie 1 lipca.
W przypadku wcześniejszej publikacji, w ostatnich dniach czerwca. Potem KRRiT będzie mogła rozpatrzyć wnioski nadawców i wskazać trzy kanały w standardowej rozdzielczości (SD), które dołączą do Nowej TV, telewizji WP, Zoom TV i Metro na ósmym multipleksie.
Podobne postępowanie Rada poprzedniej kadencji przeprowadzała w lutym 2021 roku. Wówczas regulator kilka tygodni analizował wnioski zainteresowanych podmiotów.
Wnioski złożyły wówczas: Telewizja Polsat (dla kanału Polsat Edu), Wirtualna Polska (H! TV), Red Carpet Media Group (Red Carpet TV), Green Content (Dmax), Gaming Tech Esports Media (CD Action TV) i Michał Winnicki – na trzy różne kanały: Silver TV, TVC Nostalgia lub Tele Rozrywka. Ostatecznie wybrano kanał Silver TV (obecnie Antena HD). Stacja rozpoczęła nadawanie dopiero 1 maja 2021 roku. Nowości w MUX-8 pojawią się więc prawdopodobnie jesienią. Wówczas ruszy też konkurs w sprawie miejsca, które we wrześniu w MUX-1 zwolni TVP ABC.
Duże zainteresowanie konsultacjami KRRiT
Na początku roku kanały TVP Kultura HD i TVP Kobieta opuściły MUX-8. Drogą naziemną można je teraz oglądać za pośrednictwem MUX-6. Emitel już jesienią wystąpił do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoliłaby zastąpić stacje Telewizji Polskiej, innymi, wyłonionymi w konkursie KRRiT. UKE zgodził się na to w kwietniu.
Przed miesiącem KRRiT uzgodniła treść ogłoszenia. O nadawanie mogą się ubiegać podmioty zainteresowane emisją kanałów wyspecjalizowanych. KRRiT wybierze więc kanały tematyczne, a nie uniwersalne.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski już na początku lutego wezwał podmioty zainteresowane nadawaniem w ramach MUX-8 do określenia profilów stacji, które chcieliby umieścić na multipleksie. Zgłoszono 14 propozycji kanałów telewizyjnych.
Aż trzy zgłoszenia dotyczą kanałów filmowo-serialowych. Pierwsza z takich stacji miałaby mieć charakter „filmowo-rozrywkowy, skierowany do grupy wiekowej 12-59”. Inny projekt ma być „serialowo – filmowy”. W jego ofercie mają znaleźć się „filmy fabularne polskie i zagraniczne, seriale zagraniczne, edukacja o sztuce filmowej”. Wpłynęła też propozycja na „kanał filmowo-serialowy, skierowany do grupy wiekowej 45-65+”.
Zaproponowano także kanały: „uniwersalny – rozrywkowy pop kulturowy – z możliwością modyfikacji nadawanego programu”, „wyspecjalizowany – poświęcony wartościom chrześcijańskim, rodzinnym, wspierający przywiązanie do tradycji i historii”, „rozrywkowy, z uwzględnieniem tematyki regionów i oczekiwań generacji 50+”, „lifestylowy – poświęcony zdrowemu trybowi życia”, „dla dzieci 3-6 lat – prezentujący mądre i bezpieczne seriale i edukacja”, „muzyczny – prezentujący tzw. złote przeboje i muzykę klasyczną”, „ogólnorozrywkowy – „historie prawdziwych ludzi”, skierowany do grupy wiekowej 45-65+” i „pop-up – rozrywkowy – kanał o tematyce „sezonowej”, skierowany do grupy wiekowej 4+”.
Grupa MWE zaproponowała 3 kanały tematyczne, a nadawca Red Carpet TV i Red Top TV jeden istniejący kanał i jedną nową stację filmowo-serialową. Pozostali uczestnicy konsultacji nie ujawniają się. Nadawaniem w MUX-8 są zainteresowane jednak TV MN oraz informacyjno-publicystyczna TV Republika. W konkursie raczej nie wezmą udziału: Stars.TV, wPolsce.pl i Telewizja Puls.