KRRiT już od miesiąca jest gotowa do rozpoczęcia postępowania. Stosowne decyzje zapadły podczas posiedzenia na początku kwietnia. – Chodzi o treść ogłoszenia w konkursie na zagospodarowanie multipleksu ósmego trzema kanałami wyspecjalizowanymi. My oczekujemy propozycji od rynku. Nie jest określony charakter programów wyspecjalizowanych. Muszą być po prostu wyspecjalizowane, a nie uniwersalne. Sami nadawcy mogą decydować o jakiej tematyce treści chcą nadawać – wyjaśniał wówczas w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, opozycyjny członek KRRiT.
Choć uzgodniono treść ogłoszenia, przewodniczący Rady Maciej Świrski musiał poczekać na zmianę decyzji rezerwacyjnej MUX-8 przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Emitel już jesienią zaproponował, żeby w związku z planowanym wtedy zwolnieniem miejsc na multipleksie przez Telewizję Polską, przeprowadzić konkurs. W drugiej połowie kwietnia zgodził się na to UKE. Ze strony internetowej Rządowego Centrum Legislacji, które w imieniu Prezesa Rady Ministrów wydaje Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej, czyli „Monitor Polski” wynika, że ogłoszenie wpłynęło 28 kwietnia. Najpóźniejsza data jego publikacji nie jest jeszcze znana. Nastąpi to prawdopodobnie jeszcze w maju.
Duże zainteresowanie konkursem
Przewodniczący Świrski już na początku lutego wezwał podmioty zainteresowane nadawaniem w ramach MUX-8 do określenia profilów stacji, które chcieliby umieścić na multipleksie. Zgłoszono 14 propozycji kanałów telewizyjnych. Aż trzy zgłoszenia dotyczą kanałów filmowo-serialowych. Pierwsza z takich stacji miałaby mieć charakter „filmowo-rozrywkowy, skierowany do grupy wiekowej 12-59”. Inny projekt ma być „serialowo – filmowy”. W jego ofercie mają znaleźć się „filmy fabularne polskie i zagraniczne, seriale zagraniczne, edukacja o sztuce filmowej”. Wpłynęła też propozycja na „kanał filmowo-serialowy, skierowany do grupy wiekowej 45-65+”.
Zaproponowano także kanały: „uniwersalny – rozrywkowy pop kulturowy – z możliwością modyfikacji nadawanego programu”, „wyspecjalizowany – poświęcony wartościom chrześcijańskim, rodzinnym, wspierający przywiązanie do tradycji i historii”, „rozrywkowy, z uwzględnieniem tematyki regionów i oczekiwań generacji 50+”, „lifestylowy – poświęcony zdrowemu trybowi życia”, „dla dzieci 3-6 lat – prezentujący mądre i bezpieczne seriale i edukacja”, „muzyczny – prezentujący tzw. złote przeboje i muzykę klasyczną”, „ogólnorozrywkowy – „historie prawdziwych ludzi”, skierowany do grupy wiekowej 45-65+” i „pop-up – rozrywkowy – kanał o tematyce „sezonowej”, skierowany do grupy wiekowej 4+”.
Grupa MWE zaproponowała 3 kanały tematyczne, a nadawca Red Carpet TV i Red Top TV jeden istniejący kanał i jedną nową stację filmowo-serialową. Pozostali uczestnicy konsultacji nie ujawniają się. Nadawaniem w MUX-8 są zainteresowane jednak TV MN (stacja części środowiska narodowców, która obecnie czeka na koncesję kablową) oraz informacyjno-publicystyczna TV Republika. W konkursie raczej nie wezmą udziału: Stars.TV, wPolsce.pl i Telewizja Puls.
KRRiT w konkursie wybierze trzy kanały w standardowej rozdzielczości (SD), które wejdą w skład MUX-8. Jesienią ruszy kolejne postępowanie. Tym razem będzie dotyczyło MUX-1, który opuści kanał TVP ABC. Zostanie przeniesiony na MUX-6 lub MUX-3. W kolejnym konkursie Rada wybierze kanał nadawany w wysokiej rozdzielczości (HD). MUX-8 do końca obowiązywania decyzji rezerwacyjnej (wygasa w 2030 roku) nie musi zmieniać standardu na DVB-T2/HEVC, który pozwoliłby na nadawanie wszystkich stacji w jakości HD. MUX-1 zmienił standard w zeszłym roku.