Konserwatywny „Frankfurter Allgemeine Zeitung” na głównej stronie internetowej informował: „Polski prezydent zatrzymuje kontrowersyjną reformę wymiaru sprawiedliwości”. „FAZ” przypomniał, że Andrzej Duda jest prawnikiem i zrozumiał, że „zagrożony jest trójpodział władzy”.
Lewicowa „Die Tageszeitung” relację z Warszawy umieściła w internetowej zakładce „Europa”. Według „TAZ” na weto Dudy wpłynęły „uliczne protesty” i „obawa przed konsekwencjami we współpracy z krajami UE”. „Polska po wprowadzeniu reformy sądownictwa byłaby izolowana w europejskim systemie prawnym” – zauważa dziennik.
Bawarska gazeta „Süddeutsche Zeitung” na głównie stronie serwisu internetowego podkreśliła, że „w walce o reformę polskiego sądownictwa” Andrzej Duda stanął przeciwko rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. „Po raz pierwszy Duda nie wspiera PiS” – napisano na SZ.de.
Jakub Iwaniuk, warszawski korespondent francuskiego dziennika „Le Monde”, napisał na pierwszej stronie wydania internetowego gazety, że „decyzja Dudy jest postrzegana jako pierwszy akt niezależności prezydenta RP wobec konserwatywnej partii PiS”. Iwaniuk ocenia, że „weto bardzo skomplikuje plany rządu, który reformę sądownictwa chciał wprowadzić jeszcze przed parlamentarnymi wakacjami”.
Włoski „Corriere della Sera” w korespondencji z Warszawy pisze, że decyzja Dudy to dowód na „usamodzielnianie się prezydenta”, który „przed objęciem urzędu był członkiem PiS”. Zwraca na to uwagę także w internetowym wydaniu hiszpańskiego „El Pais” Maria R. Sahuquillo. „To pierwszy przypadek, gdy prezydent RP łamie wytyczne swojego lidera Jarosława Kaczyńskiego” – podkreśla dziennikarka.
W „The Guardian” Kate Connolly donosi z Warszawy, że po raz pierwszy „rozeszły się drogi Kaczyńskiego i Dudy, który do tej pory był postrzegany jako marionetka Kaczyńskiego”. „Według niektórych komentatorów decyzja prezydenta ma na celu jedynie uciszenie protestów ulicznych” – zauważa dziennikarka.
„Financial Times” i agencja Reuters zwróciły uwagę, że po ogłoszeniu weta na rynkach finansowych znacząco wzrosła wartość złotówki.
Informacje o zawetowaniu dwóch ustaw przez prezydenta Andrzeja Dudę były w poniedziałek głównymi newsami kanałów informacyjnych: BBC, CNN i All Jaazera.
W amerykańskiej CNN zwrócono uwagę, że plany reformy polskiego sądownictwa skrytykował amerykański Departament Stanu zaledwie kilkanaście dni po wizycie prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie. Muhhamad Lila z CNN w korespondencji z Warszawy informowała widzów, że PiS, który ma większość w parlamencie, „może przyjąć ponownie ustawy po niewielkich poprawkach”.