Główną nagrodę piątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa otrzymał Paweł Kuczyński za jedną z okładek tygodnika „Wprost”. W tym roku do konkursu wpłynęła rekordowa liczba prac. 58 autorów nadesłało 267 rysunków. W tegorocznej edycji dominującym tematem była wojna w Ukrainie.
„W pracach ten motyw jest wyraźnie uwidoczniony. Świadczy o tym także główna nagroda dla Pawła Kuczyńskiego, który przedstawia, można powiedzieć, dwie postacie w jednej postaci. To znaczy Putina w odcieniu Hitlera. Zamiast wąsów miał kaloryfer. A przecież Putin straszył w ubiegłym roku, że przyjdzie zima i nas po prostu zamrozi” – Wprost.pl przytacza wypowiedź Zbigniewa Piszczako, pomysłodawcy konkursu.
Jury przyznało także kilka innych nagród, których fundatorami były m.in. warszawskie Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego i Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury.
Wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się 21 kwietnia w olsztyńskiej Galerii Stary Ratusz, natomiast nagrody laureatom będą wręczone w maju w Warszawie.
Nagrody Honorowe: Marcin Bondarowicz za pracę „Rachunek za ruiny i śmierć” („Polityka”), Henryk Cebula za pracę bez tytułu („NIE”), Andrzej Czyczyło za pracę „Krążownik Moskwa” (Facebook ACZ), Remek Dąbrowski za „Znowu ponieśliśmy sukces” (Remekdabrowski.pl), Mirosław Hajnos za „Dzień Kobiet 2022” („Tygodnik Ciechanowski”), Lech Kotwicz za „Dzień Ojca” („Kronika Beskidzka”), Tomasz Niewiadomski za „Tasiemiec uzbrojony” (Facebook TN), Mirosław Stankiewicz za „Telefon” („Angora”), Tomasz Wołoszyn za „Pogotowie energetyczne” (Facebook TW).
Nagrodę pozaregulaminową otrzymał również Rafał Skwierawski, który w mediach społecznościowych prowadzi działalność pod nazwą: „Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze”. Od kilku lat w e-wydaniu „Wprost” ma rubrykę satyryczną pt. „Iskra w oku”. W konkursie im. Aleksandra Wołosa doceniono jego pracę pt. „Głośnik”, nawiązującą do słynnego incydentu z wybuchem granatnika w Komendzie Głównej Policji z grudnia zeszłego roku.