Kuriozalna uchwała rady programowej TVP – w sprawie pedofila ze Szczecina zawiniły media, ale nie TVP Info

Rada programowa TVP odrzuciła większością głosów projekt uchwały, w której krytycznie oceniłaby sposób relacjonowania na antenie TVP Info wydarzeń związanych ze sprawą skazanego w 2021 roku pedofila ze Szczecina. Zamiast tego zwraca uwagę na agresję wobec mediów relacjonujących tę sprawę.

Projekt uchwały krytykującej TVP został zgłoszony przez część członków rady: Krzysztofa Lufta, Iwonę Śledzińską-Katarasińską, Joannę Scheuring-Wielgus oraz Janusza Daszczyńskiego.

„Podanie na portalu i antenie TVP Info danych, umożliwiających identyfikację dzieci, ofiar przemocy seksualnej, było przejawem skrajnej nieodpowiedzialności, która nie powinna była mieć miejsca. Redaktorzy TVP są ustawowo zobowiązani do odpowiedzialności za słowo, a materiały i audycje dotyczące dzieci, które już raz zostały skrzywdzone, wymagają szczególnej troski i wrażliwości, których w tych audycjach zabrakło” – głosi treść odrzuconej uchwały.

Ponadto w tej uchwale rada zwróciłaby się do zarządu Telewizji Polskiej o przeprowadzenie rzetelnej analizy całej sprawy i o podjęcie skutecznych działań, które będą zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości.

– Większość członków rady, nawet w obliczu tragedii do której doszło, nie znalazła w sobie minimum odwagi i przyzwoitości, żeby krytycznie ocenić to, co zrobiło TVP Info. Choćby w tak skromnej formie jak ta uchwała, podobna zresztą do przyjętej przez radę programową Radia Szczecin. To przygnębiające – komentuje „Presserwisowi” Krzysztof Luft. Jak dodaje, ci sami członkowie, którzy głosowali przeciwko tej uchwale, przyjęli inną, zgłoszoną przez przewodniczącego Wojciecha Skurkiewicza. – Bierze ona w obronę pseudodziennikarzy, którzy świadomie ujawnili informacje umożliwiające identyfikację dzieci, ofiar przestępstwa. To haniebne – mówi Luft.

„Widzowie zostali zaangażowani w konflikt, agresja z pedofila – złoczyńcy została skierowana przeciw dziennikarzom i pracownikom stacji i mediów, którzy o sprawie informowali. W związku z powyższym, w imieniu reprezentowanych przez nas widzów, apelujemy do wszystkich dziennikarzy, wszystkich mediów, mających przecież tak ogromny wpływ na kształtowanie postaw i opinii społecznych, by to bolesne doświadczenie stało się motywem do wypracowania takich standardów, które przyczynią się do eliminacji znamion medialnej nagonki przy publikowaniu najważniejszych i najświeższych informacji” – napisano w przegłosowanej uchwale.

Zdaniem Krzysztofa Lufta przejęta przez radę uchwała, oprócz odwrócenia sytuacji i robienia ofiar z dziennikarzy odpowiedzialnych za hejt, który się wylał na dziecko i jego matkę, wykracza poza kompetencje rady programowej, która zgodnie ze swoim regulaminem ma się odnosić do programu TVP, a nie do innych mediów.

Rada programowa TVP to ciało doradcze liczące 15 członków, spośród których 10 wskazują ugrupowania parlamentarne, a pięciu wybiera – z propozycji nadesłanych przez organizacje działające w sferze mediów i kultury – Rada Mediów Narodowych.

Przypomnijmy, że rada programowa Radia Szczecin przyjęła w połowie marca uchwałę krytycznie oceniającą materiał Tomasza Duklanowskiego. Duklanowski to autor materiału Radia Szczecin tak skonstruowanego, że pozwolił na identyfikację ofiar pedofila. Ustalenia Duklanowskiego powtórzyły później TVP Info i portal Tvp.info. Na początku marca podano, że jedna z ofiar pedofila nie żyje.