Dziennikarze i cudzoziemcy mają pracować nad materiałami w dwuosobowych grupach. W projekt będą zaangażowani m.in. dziennikarze redakcji działu Świat, „Wysokich Obcasów” i serwisu Wyborcza.biz oraz osoby reprezentujące środowisko imigrantów, w tym działacze z organizacji pozarządowych i aktywistów różnych narodowości. Teksty, podcasty i reportaże wideo tworzone przez 20 tandemów publikowane będą na podstronie Wyborcza.pl/gazetauchodzcow. Finałem działań będzie wydanie „Gazety Uchodźców”, które ukaże się 20 czerwca, czyli w Światowy Dzień Uchodźcy.
„Rok temu udało się nam zrobić coś niesamowitego. 20 czerwca, w Światowy Dzień Uchodźcy, oddaliśmy papierowe wydanie »Wyborczej« w ręce żyjących w naszym kraju uchodźców i uciekinierów. Pokazaliśmy w ten sposób, że napaść Rosji na Ukrainę i przybycie do Polski milionów ukraińskich uchodźców gruntownie zmieniło nasz kraj i w nowym świetle ukazało kwestię migracji. Przecież uchodźcy żyli z nami już wcześniej. Przyjeżdżali z ogarniętego wojną Bliskiego Wschodu, Afryki czy Afganistanu. Nie zawsze czuli się tu dobrze. Zwłaszcza wtedy, gdy władza prowadziła przeciwko nim nagonkę. Tak powstała »Gazeta Uchodźców« – wypełniona osobistymi tekstami opisującymi blaski i cienie życia uchodźców i imigrantów w naszym kraju. By podkreślić znaczenie tego projektu, zmieniliśmy nawet logotyp »Wyborczej«” – przekazuje cytowany w komunikacie Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego „GW” i szef działu Świat.
Cykl oparty na treściach dziennikarzy i migrantów realizowany jest w ramach międzynarodowego projektu „Re:framing Migrants in the European Media”.