Prezes Orlenu, Daniel Obajtek, zamieścił w środę w mediach społecznościowych sprostowanie, które jego zdaniem powinna zamieścić Wyborcza.pl w wyniku procesu, przegranego przez szefostwo portalu. Zapowiada też, że „będzie walczył o jego publikację” przez „Wyborczą”. – Wyrok, którym chwali się w mediach Daniel Obajtek, jest nieprawomocny. A skoro jest nieprawomocny, to nie ma potrzeby publikacji sprostowania – przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl zespół prawny „Gazety Wyborczej”.
Sprawa dotyczy publikacji z marca 2021 roku, w której Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz napisali, że prezes Orlenu w 2018 r. miał zapłacić 6,9 tys. zł (zamiast 12,5 tys. zł) za metr kwadratowy 187-metrowego apartamentu na luksusowym warszawskim osiedlu. Sprzedającym była firma deweloperska Profbud. Daniel Obajtek pozwał dziennikarzy i wydawcę „GW” do sądu argumentując, że ceny mieszkań w danym budynku różnią się od siebie i że zapłacił cenę rynkową.
W środę Obajtek poinformował w mediach społecznościowych, że w sądzie pierwszej instancji wygrał sprawę „z redaktorem naczelnym portalu Wyborcza.pl”. W związku z tym, zdaniem szefa Orlenu, winno ukazać się sprostowanie, a nie ukazuje się. – Portal sprostowania nadal nie zamieszcza, o co będę walczyć, a tymczasem publikuję je poniżej – czytamy we wpisie prezesa Obajtka. Wpis podchwycił wicenaczelny „Gazety Wyborczej”, Roman Imielski, uzupełniając go linkami odsyłającymi do tekstów, o które procesuje się Daniel Obajtek.
Prawnicy: wyrok nieprawomocny
Dlaczego „Wyborcza” nie publikuje sprostowania? – Wyrok, którym chwali się w mediach Daniel Obajtek, jest nieprawomocny. A skoro jest nieprawomocny, to nie ma potrzeby publikacji sprostowania – argumentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl zespół prawny „Gazety Wyborczej”.
– Agora nie może odwołać się od wyroku, ponieważ nie jest stroną tego procesu – w sprawie o sprostowanie pozwanym może być jedynie redaktor naczelny. Zaś redaktor naczelny serwisu Wyborcza.pl wniesie apelację od tego wyroku po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia – dodają prawnicy „GW”.
Wyrokiem z końcówki listopada ub.r. zostało oddalone (również nieprawomocnie) powództwo Daniela Obajtka przeciwko redaktorowi naczelnemu „Gazety Wyborczej”, dotyczące papierowej wersji tego samego artykułu. – Tą przegraną Daniel Obajtek nie pochwalił się wobec czytelników swojego konta na Twitterze. Podobnie jak ostatnią nieprawomocną przegraną z lutego tego roku w sprawie o sprostowanie dotyczące artykułu pt.: „Kto wycofał sprawę Obajtka z sądu” opublikowanego w „Gazecie Wyborczej” – komentuje zespół prawny „Wyborczej”.
Portal Wyborcza.pl zamknął 2022 rok z liczbą aktywnych subskrypcji powyżej 303,7 tys., co oznacza wzrost o przeszło 6 proc. w stosunku do końca 2021 r. W ciągu IV kwartału ub.r. liczba subskrybentów zwiększyła się o niemal 10 tys. W grudniu ub.r. Wyborcza.pl odwiedziło 7,41 mln użytkowników, co dało jej 24,98 proc. zasięgu. Każdy spędzał tam przeciętnie 13 minut i 56 sekund.