Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ogłosiło we wtorek podczas uroczystej gali w Domu Dziennikarza w Warszawie wyniki 29. konkursu o Nagrody SDP na najlepsze publikacje prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe, opublikowane od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2022 r.
Tegoroczny konkurs wyjątkowo obejmował dwa lata ze względu na pandemię i wojnę na Ukrainie. Do konkursu nadesłano ponad 300 prac dziennikarskich.
Ewa Stankiewicz-Jorgensen z nagrodą za „Stan zagrożenia”
Laureatką Głównej Nagrody Wolności Słowa, ufundowanej przez Zarząd Główny SDP, za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka została Ewa Stankiewicz-Jorgensen za reportaż telewizyjny „Stan zagrożenia”, wyemitowany premierowo w TVP1 18 kwietnia 2021 r.
– Ewa Stankiewicz-Jorgensen to dziennikarka, dokumentalistka, publicystka. Od pamiętnego 10 kwietnia 2010 r. znajdująca się w tym gronie dziennikarzy, którzy uparcie, oddanie i bez względu na negatywne dla siebie konsekwencje, dążyli do poznania i ukazania prawdy o katastrofie smoleńskiej – mówiła o laureatce Jolanta Hajdasz, wiceprezes SDP, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.
Laureatka Głównej Nagrody Wolności Słowa SDP powiedziała, że jej materiał jest „o agresji Rosji i o kruchości suwerenności państwa polskiego”.
– Myślę, że jest bezpośrednie przełożenie tego, co wydarzyło się w Smoleńsku na to, co dziś dzieje się na Ukrainie. Rozliczenie śmierci prezydenta Polski na terenie Rosji i 95 reprezentantów państwa polskiego ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo państwa polskiego. Do dziś pomimo bardzo wielu dobrych rzeczy, które dzieją się w sferze suwerenności państwa w sprawie Smoleńska państwo polskie nie podjęło elementarnych działań i w dalszym ciągu jest w stanie zagrożenia. Ten film jest m.in. wołaniem o to, by te elementarne działania podjąć – stwierdziła Stankiewicz-Jorgensen.
Równorzędne wyróżnienia przyznano Sławomirowi Koehlerowi za materiał „Warchoły” w TVP1, Mariuszowi Pilisowi za film „Biełsat. Misja wolności”, ks. dr. Andrzejowi Pasiowi za opublikowane w „Naszym Dzienniku” prace „Czasy ostateczne” i „Kraina grozy”, Joannie Gąsce za reportaż „Tolerancja” w Radiu Kraków oraz Marcinowi Tulickiemu za film „Nasz człowiek w Warszawie” emitowany w TVP.
Nagrodzeni dziennikarze TVP i „Sieci”
Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze otrzymała Ania Gargas za trzy reportaże pokazane w jej programie w TVP: „Taśmy Tuska”, „Michnik – Jaruzelski. Kulisy zażyłości”, oraz „Kulisy walki o polski cukier”.
– Bardzo serdecznie dziękuję, że Państwo dostrzegli programy, które mówią o tym, jak się zaciera prawdę, jak się relatywizuje wydarzenia historyczne, jak doszło do tego, że nie rozliczyliśmy się z przeszłością. Kiedy szukamy odpowiedzi na to, jak to się stało, że nie odcięliśmy pępowiny od czasów PRL-u, czasów komuny, to właśnie program o Michniku i Jaruzelskim daje odpowiedź. I wcale chyba nie poboczną, tylko główną – powiedziała Gargas.
– Co do materiałów dotyczących katastrofy smoleńskiej to pewnie wielu z Państwa wie, że akurat ten temat bardzo mi leży na sercu. Myślę, że kiedyś doczekamy takiego momentu, że cała prawda łącznie z tym, kto i kiedy wydawał, jakie polecenia wyjdzie na jaw. Myślę, że to zależy zwyczajnie od wydarzeń w Rosji i myślę, że mamy prawo oczekiwać, że kiedyś to nastąpi, jeszcze w nie tak odległej przyszłości – oceniła.
Karolowi Wasilewskiemu przyznano Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, za dziennikarstwo ekonomiczne. Wyróżniono jego artykuły: „Kryzys graniczny. Kto zarabia na migrantach” oraz „Własny dach nad głową tylko dla wybranych. Wyzysk mieszkaniowy czy wolny rynek?” w Tygodniku TVP.
Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego, przyznaną za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie, dostał korespondent wojenny Tomasz Grzywaczewski za trzy reportaże pokazane w TVP: „Litwa. W cieniu wieży”, „Ukraina. Raport z miejsca zbrodni” oraz „Białoruś. Przebudzenie”.
Laureatką pierwszej Nagrody im. Janusza Kurtyki, za publikacje o tematyce historycznej, została Aleksandra Fudala-Barańska z TVP Katowice. Nagrodzono jej reportaż „Kilof zamiast karabinu”.
W kategorii im. Macieja Łukasiewicza, obejmującej publikacje o współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy, pierwszą nagrodę otrzymał publicysta „Sieci” Goran Andrijanić za artykuł „Polacy, czy wy na to pozwolicie?!”, a drugą – Sławomir Koehler za materiał „Jak istnieje świat… rzecz o Romanie W. Ingardenie” w TVP1.
– Chciałbym jako Chorwat jeszcze raz wyrazić swoją wdzięczność Janowi Pawłowi II, jednemu z największych synów narodu polskiego. My, Chorwaci, naprawdę mieliśmy szczęście, że w czasie naszej walki o niepodległość w Watykanie mieliśmy papieża Polaka który nas rozumiał, popierał i który nad kochał – powiedział Andrijanić.
Laur SDP dla Piotra Semki
Poza kategoriami konkursowymi jury przyznało dwie równorzędne nagrody specjalne: portalowi Dzieje.pl prowadzonego przez PAP razem z Muzeum Historii Polski oraz portalowi Tygodnik TVP.
Z kolei Laur SDP trafił do Piotra Semki za niezależność, odwagę i konsekwencję.
Prace konkursowe oceniały dwa zespoły jurorów: selekcyjny i główny. W tym pierwszym byli Wanda Nadobnik (przewodnicząca), Hubert Bekrycht, Maria Giedz, Barbara Pajchert, Anna Szepelak. Każdy z członków dokonał przeglądu i oceny wszystkich publikacji zgłoszonych do konkursu.
Do konkursu zakwalifikowano 306 prac. Najwięcej wpłynęło do kategorii historycznej Nagroda im. Janusza Kurtyki – 83 zgłoszenia, następnie do Nagrody im. Łukasiewicza – cywilizacja, kultura, wiedza – 66, do kategorii dziennikarstwo społeczne czyli Nagroda im. Stefana Żeromskiego – 61 prac oraz do Nagrody Dziewanowskiego o problemach międzynarodowych – 52 prace.
O przyznaniu nagród zadecydowało jury główne w składzie: Krzysztof Skowroński (przewodniczący), Paweł Badzio, Hubert Bekrycht, Teresa Bochwic, Krystyna Forowicz, Jolanta Hajdasz, Jerzy Jachowicz, Jerzy Kłosiński, Sonia Kwaśny, Wojciech Mucha, Wanda Nadobnik, Tadeusz Płużański, Barbara Stanisławczyk, Marcin Wolski. Ekspertami z głosem doradczym byli: z Instytutu Pamięci Narodowej – dr Rafał Leśkiewicz, z Narodowego Centrum Kultury – Andrzej Bieńkowski.