Rada Mediów Narodowych została utworzona w połowie 2016 roku w celu powoływania i odwoływania władz mediów publicznych – wcześniej zajmowała się tym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. „Presserwis” przeanalizował wydatki budżetowe RMN w kolejnych latach publikowane w corocznej informacji o działalności Rady, a także jej projekcie za 2022 rok (w zeszłym roku na RMN wydano 969 tys. zł).
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ignorowany
W latach 2016-2022 prawie 2 mln zł pochłonęły wynagrodzenia członków RMN (wraz z tzw. pochodnymi od wynagrodzeń). Większość w Radzie mają politycy Prawa i Sprawiedliwości. W drugiej kadencji z PiS zasiadają Joanna Lichocka, Krzysztof Czabański (przewodniczący) i Piotr Babinetz. Członkami RMN są również Marek Rutka z Lewicy i Robert Kwiatkowski z koła parlamentarnego Lewicy Demokratycznej.
W 2022 roku zwołano 15 posiedzeń RMN. Z kolei za tydzień, we wtorek 21 marca, odbędzie się dopiero drugie posiedzenie Rady w 2023 roku.
Pod koniec 2016 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wyłączenie KRRiT z procesu wyłaniania władz mediów publicznych jest niezgodne z konstytucją. Takie rozwiązanie wprowadziła m.in. przegłosowana głównie głosami PiS nowelizacja Ustawy o radiofonii i telewizji z 30 grudnia 2015 roku. Wyrok TK nie został wykonany do dzisiaj.
W 2021 roku posłowie Koalicji Polskiej złożyli projekt ustawy przewidującej likwidację Rady Mediów Narodowych.