Bauer wybiera rzecznika zaufania

Ma zapobiegać mobbingowi i innym nieprawidłowościom

Związek zawodowy w Bauerze powstał na początku lutego. Przystąpiła do niego prawie setka pracowników

Bauer zamyka drugą turę wyborów, po której zostanie ustanowione stanowisko rzecznika zaufania. Osoba wybrana do tej roli ma stanowić pomost pomiędzy kierownictwem firmy a pracownikami, zapobiegać ewentualnemu mobbingowi i innym nieprawidłowościom. W wydawnictwie wciąż trwają ruchy kadrowe.

Anita Zuchora, dziennikarka „Pani”, która tworzyła w wydawnictwie związek zawodowy, zauważa, że pracownicy już teraz powinni korzystać z porad związkowców. Zwraca uwagę na sytuację prawną pracowników, którzy podpisali zgodę na odejście za porozumieniem stron. – Możliwe, że zdecydowali się podpisać takie porozumienie, a nie wiedzieli, że związek zawodowy może tutaj pomóc. Powstaliśmy niedawno i nie wszyscy pracownicy mają świadomość, że już działamy – mówi „Presserwisowi” Anita Zuchora, szefowa komisji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w wydawnictwie.

Związek powstał na początku lutego. Przystąpiła do niego prawie setka pracowników. Wkrótce po powstaniu komisji do zatrudnionych w firmie trafił mail informujący, w jakich sytuacjach mogą zwracać się do związku. Jedną z nich jest właśnie propozycja rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron. Jak podkreślają związkowcy, pracownik nie musi jej przyjąć, bo m.in. traci prawo do zarejestrowania się jako bezrobotny.

Bauer wdraża politykę antymobbingową

Od początku marca ubiegłego roku do początku marca br. pracę w wydawnictwie straciło kilkanaście osób. Ostatnie zwolnienia nastąpiły, kiedy Bauer zamknął pięć tytułów („Naj”, „Przepis na Zdrowie”, „Bliżej Ciebie”, „Takie Jest Życie”, „Cuda i Objawienia”).

Magdalena Ilkiewicz, communications manager Wydawnictwa Bauer, tłumaczy: – W związku z trwającą od jesieni 2021 roku reorganizacją struktury wydawnictwo rozstało się na mocy porozumienia stron z kilkoma osobami z zespołu miesięczników poradnikowych, w tym z Ewą Kustroń-Zaniewską, naczelną redakcji miesięczników poradnikowych. Tytuły, w których miały miejsce redukcje (miesięczniki poradnikowe) ukazywać się będą nadal, nie zmienia się ich profil ani wysoka jakość we wszelkich dotychczasowych aspektach – poinformowała „Presserwis”.

W wydawnictwie trwa natomiast wdrażanie polityki antymobbingowej. Problem dojrzał, gdy w lipcu 2022 roku oskarżono o mobbing byłego redaktora „Chwili dla Ciebie” Jarosława Mrozka. Obecnie Bauer ma już odpowiednie dokumenty – kodeks niewłaściwych zachowań i procedury zgłaszania mobbingu.