W sprostowaniu Cezary Gmyz stwierdził, że 26 września 2019 roku w „Minęła 20” na antenie TVP Info podał nieprawdziwą informację, „jakoby poseł na Sejm RP Krzysztof Brejza był jedną z osób kierujących stronami na Facebooku i Twitterze o nazwie ‘Sok z Buraka’”.
Komunikat został wyemitowany w niedzielę ok. godz. 21. Ponad tydzień temu Gmyz zamieścił już sprostowanie na Twitterze, przez trzy dni było przypięte na jego profilu.
Cezary Gmyz prawomocnie przegrał z Brejzą
26 września 2019 roku Gmyz w „Minęła 20” komentował sprawę facebookowego profilu satyrycznego Sok z Buraka i jego rzekomych powiązań z politykami Platformy Obywatelskiej. „Jedną z czołowych osób kierujących Sokiem z Buraka jest Krzysztof Brejza, który ma w tej dziedzinie duże doświadczenie, ponieważ zorganizował tak zwany »wydział nienawiści« w inowrocławskim ratuszu” – mówił.
Brejza za tę wypowiedź pozwał Gmyza do sądu w trybie wyborczym (polityk startował wówczas z list Koalicji Obywatelskiej do Senatu, zdobył wówczas mandat). Na początku października 2019 roku wygrał proces. Gmyz komentował wtedy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że „sąd wydał wyrok na podstawie kłamliwych wyjaśnień Krzysztofa Brejzy”. „Trzeba pamiętać bowiem, że w trybie wyborczym nie odbiera się przyrzeczenia prawdomówności. W mojej ocenie to zakrawa na łamanie wolności mediów” – podkreślał. Korespondent TVP zapowiedział wtedy złożenie apelacji.
Sok z Buraka to przede wszystkim fanpage facebookowy mający nieco ponad 1 mln fanów, w przeszłości funkcjonował dodatkowo profil twitterowy. Zamieszczane są tam głównie memy i linki do artykułów ostro krytykujące obóz rządzący i wspierające go media, a także chwalące opozycję, zwłaszcza Platformę Obywatelską.
Według danych Nielsen Audience Measurement w styczniu br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 279 095 osób, co dało 4,43 proc. udziału w rynku oglądalności (po wzroście rok do roku o 13,9 proc.).