Homilia Jana Pawła II zostanie wyemitowana w piątek o godz. 20.00. Jak wynika z ramówki TVP1, na cykl zarezerwowano 5 minut.
Natomiast w czwartek ramówkę stacji zmieniono dużo mocniej – zaraz po „Wiadomościach” i orędziu marszałek Sejmu Elżbiety Witek pokazano trwające ponad 40 minut kazanie, które Jan Paweł II wygłosił 2 czerwca 1979 roku w Warszawie podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Wypowiedział wtedy słynne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”
„Franciszkańska 3” o Janie Pawle II
Od poniedziałku o Janie Pawle II głośno w mediach za sprawą reportażu TVN24 „Franciszkańska 3” autorstwa Marcina Gutowskiego. Materiał pokazany w programie „Czarno na białym” na podstawie relacji pokrzywdzonych i dokumentów przedstawia zaniechania polskiego papieża w sprawie księży pedofilów z czasów przed objęciem Stolicy Apostolskiej. Karol Wojtyła jako biskup i arcybiskup krakowski nie podejmował odpowiednich działań po sygnałach o przestępstwach seksualnych podlegających mu księży – opisano w materiale.
– Reportaż „Franciszkańska 3” jest efektem wielomiesięcznej pracy, opartej na wieloźródłowych dokumentach, relacjach świadków i – co najważniejsze – daje głos samym ofiarom. Przeszedł kilkuetapową weryfikację i powstał zgodnie z najwyższymi standardami dziennikarskimi – skomentowano materiał w „Faktach” TVN. – Rolą niezależnych i rzetelnych mediów jest pokazywać fakty, nawet jeśli są one bolesne i trudne do przyjęcia. Każdy z Państwa może reportaż samodzielnie ocenić, jest on dostępny w TVN24 GO – dodał.
W reportażu wypowiadali się m.in. Tomasz Terlikowski, Tomasz Krzyżak z „Rzeczpospolitej” i przyjaciółka papieża Anna Karoń-Ostrowska. – Jedno po tym filmie (i książce, a także tekstach Krzyżaka i Litki) jest oczywiste, że kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii, i że opowieść o tym, że nie spotkał się z nimi w Polsce, i że uważał je za efekt działania służb, nie jest prawdziwa. Dlaczego tak było? Na to pytanie staram się odpowiedzieć w filmie – stwierdził Terlikowski na Facebooku.
– Ale dla mnie najmocniejszym elementem reportażu są rozmowy ze skrzywdzonymi. I ich żal, że przez wszystkie te lata nikt ich nie poszukał, nikt się z nimi nie skontaktował, nikt nie pochylił się nad ich cierpieniem. Ich życie jest wartością, ich krzywda jest warta pamiętania. O nich trzeba pamiętać. To jest fundamentalna wartość personalizmu, którego uczył Jan Paweł II (i to nawet jeśli w tych sprawach nie był mu – z powodów systemowych – wierny) – zaznaczył.
Polskie władze w związku z reportażem, (choć nie stwierdzono tego wprost) wezwały w czwartek do MSZ ambasadora USA Marka Brzezinskiego. W wydanym komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że „uznaje, że potencjalne skutki tych działań są tożsame z celami wojny hybrydowej mającej na celu doprowadzenie do podziałów i napięć w polskim społeczeństwie”.
Według danych Nielsena prawie 1,1 mln widzów oglądało w TVN24 reportaż Marcina Gutowskiego. Stacja zanotowała średnio 8,2 proc. udziału w rynku w grupie ogólnej i 5,6 proc. w grupie komercyjnej 16-49.