Szef KRRiT analizuje sprawę ujawnienia ofiary pedofila w Radiu Szczecin i TVP Info

Maciej Świrski nie chce podać, kiedy można spodziewać się rozstrzygnięcia postępowania w tej sprawie

– Jesteśmy na etapie analizy dokumentacji – mówi „Presserwisowi” przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski o postępowaniu w sprawie ukarania Radia Szczecin i TVP Info „w związku z emisją treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy”.

Sprawa, jak informowała w styczniu Krajowa Rada, ma związek z artykułami opublikowanymi 29 grudnia na stronach internetowych Radia Szczecin i TVP Info oraz „idącymi w ślad za tym treściami emitowanymi w audycjach PR Szczecin i TVP Info, które pozwalały na zidentyfikowanie danych ofiar przestępstwa”.

Świrski: „Nie podam terminu”

Przewodniczący KRRiT w poniedziałek powiedział Justynie Dobrosz-Oracz z „Gazety Wyborczej”, że wszczął postępowanie wyjaśniające 30 grudnia. 3 stycznia regulator wystąpił do nadawców o materiały i otrzymał je 11 stycznia. „24 stycznia z urzędu podjąłem postępowanie w sprawie o ukaranie” – dodał Świrski w rozmowie z dziennikarką „GW”.

– W tej chwili analizujemy dokumentację i przeprowadzane są rozmaite dodatkowe analizy – mówi „Presserwisowi” Maciej Świrski, pytany o to, na jakim etapie jest postępowanie. – Postępowanie skargowe pana Lufta się skończyło w momencie, kiedy wszcząłem postępowanie z urzędu – dodaje przewodniczący. Pytany, kiedy można spodziewać się rozstrzygnięcia, odpowiada: – Nie podam panu terminu.

Krzysztof Luft, członek rady programowej TVP, w swojej skardze stwierdził, że działanie obu nadawców jest sprzeczne m.in. z art. 21 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym „programy i inne usługi publicznej radiofonii i telewizji powinny kierować się̨ odpowiedzialnością̨ za słowo”.

Krzysztof Luft nie otrzymał informacji o zakończeniu postępowania w związku ze swoją skargą. Jeszcze 11 stycznia dostał pismo, w którym poinformowano go o wystąpieniu do prezesa Radia Szczecin o przekazanie materiałów „niezbędnych do zajęcia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji stanowiska wobec przedstawionych zarzutów”. „Informację dotyczącą dalszych działań KRRiT w tej sprawie przekażemy Panu w odrębnej korespondencji” – zapowiedziała KRRiT.

Skrajna nieodpowiedzialność

Autorem materiału Radia Szczecin, który został tak skonstruowany, że pozwolił na identyfikację ofiar pedofila, jest Tomasz Duklanowski, redaktor naczelny rozgłośni. W piątek poinformowano publicznie, że jedna z tych ofiar – 16-latek, syn posłanki PO Magdaleny Filiks – nie żyje.

Dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski na Twitterze przekonywał, że „dziennikarze TVP cytowali informacje o sprawie pedofila Krzysztofa F. podobnie jak dziesiątki innych redakcji” i że „w publikacjach innych redakcji podawano więcej szczegółów”.

– Ujawnienie informacji umożliwiających identyfikację dzieci ofiar przemocy seksualnej to skrajna nieodpowiedzialność. A to niestety nic nowego w mediach „publicznych”. Szczuli na lekarzy, na nauczycieli, na opozycję. Szczuli na prezydenta Adamowicza. Teraz zaszczuli dziecko, bo było dzieckiem opozycyjnej posłanki – mówił „Presserwisowi” Krzysztof Luft z rady programowej TVP.

Radio Szczecin w niedzielę odwołało audycję „Kawiarenka polityczna”. „Pewnie obawiano się, że będziemy rozmawiali na temat redaktora Tomasza Duklanowskiego i jego haniebnego działania” – skomentował na Twitterze poseł PSL Jarosław Rzepa.