W wiosennej ramówce dwa publicystyczne programy Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg z radiowej Jedynki będą także pokazywane w TVP Info. Chodzi o cykle „W otwarte karty” i „Gdzie jest Pan Cogito”. – Media publiczne porozumiały się tak elegancko i spokojnie – podkreśliła autorka, która kilka lat temu starała się o funkcję prezesa TVP.
„W otwarte karty” to rozmowa „jeden na jeden” Raczyńskiej z gośćmi, którzy odgrywają kluczową rolę we współczesnej Polsce, mającymi znaczący wpływ na aktualne sprawy polityczne, gospodarcze lub społeczne. Trudne pytania, ważne odpowiedzi, istotne deklaracje. Emisja – w czwartki o godz. 21:00 na TVP Info oraz w soboty o godz. 15:00 w radiowej Jedynce.
– To nie jest program, w którym rodzi się spór, bo ja się nie spieram, nie walczę z nimi. Ja zadaję im tylko trudne pytania, na które odpowiadają – podkreśliła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg na konferencji ramówkowej Telewizji Polskiej, mówiąc o jednym ze swoich formatów, „W otwarte karty”. Wyliczyła, że gośćmi programu są politycy, hierarchowie kościelni, menedżerowie (ze spółek Skarbu Państwa i firm prywatnych), ludzie kultury, twórcy, architekci i historycy sztuki.
– To program, który być może odkryje karty i odpowie na pytania, które nas nurtują, ale znaki zapytania pozostają. My też staramy się nie stawiać kropki nad i, pozostawić przestrzeń do refleksji w domu naszym słuchaczom, a teraz także widzom – dodała.
Natomiast w „Gdzie jest Pan Cogito” Małgorzata Raczyńska-Weinsberg rozmawia z ekspertami o wartościach uniwersalnych, takich jak wiara, patriotyzm i honor. Cykl będzie emitowany w niedziele: o godz. 15 w Jedynce, a o 21:00 w TVP Info.
Oba programy na antenie TVP Info pojawią się w marcu. Zastąpią „Nie da się ukryć” w czwartki i „W pełnym świetle” w niedziele.
Na antenie Jedynki „W otwarte karty” jest obecne od ponad trzech lat. Audycja była poprzednio nadawana w niedziele o godz. 15:10, każdy wydanie trwa 30-35 minut. Gośćmi Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg byli m.in. czołowi politycy obozu rządzącego (w tym Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Zbigniew Ziobro, wielu ministrów, wiceministrów i europosłów), szefowie państwowych koncernów (m.in. Orlenu, KGHM, Banku Pekao, Polskiej Grupy Zbrojeniowej) oraz historycy, politolodzy i naukowcy.
„W otwarte karty” i „Gdzie jest Pan Cogito” będą teraz realizowane przez Telewizyjną Agencję Informacyjną. To pierwsze programy, które będą nadawane i w Polskim Radiu, i stacji Telewizji Polskiej. Raczyńska-Weinsberg podkreśliła, że cieszy się, że „media publiczne porozumiały się tak elegancko i spokojnie”.
Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że współpraca pomiędzy Polskim Radiem a TVP w zakresie publicystyki ma się rozwijać. – Chcemy coraz mocniej stawiać na jeszcze ambitniejszą publicystykę – słyszymy w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.
Według danych Nielsen Audience Measurement w styczniu br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 270 095 osób, co dało 4,53 proc. udziału w rynku oglądalności (po wzroście rok do roku o 13,9 proc.).
Małgorzata Raczyńska-Weinsberg także w PR24
Z Polskim Radiem Małgorzata Raczyńska-Weinsberg jest związana od połowy 2017 roku, zaczęła wtedy prowadzić cykl „Nieznani znani” emitowany w tym samym paśmie, co obecnie „W otwarte karty”. Natomiast na antenie Polskiego Radia 24 co dwa tygodnie jest gospodynią audycji „Pro publico” o tematyce społecznej, a co tydzień prowadzi „Sztukę słuchania” z udziałem polityków.
Małgorzata Raczyńska od 2016 roku do kwietnia ub.r. była doradczynią zarządu Telewizji Polskiej (szefem nadawcy był wówczas Jacek Kurski, którego we wrześniu ub.r. zastąpił Mateusz Matyszkowicz). Jesienią 2016 roku bez powodzenia startowała w konkursie na prezesa TVP.
Z telewizją publiczną Raczyńska była już związana w latach 2006-2008, była – z kilkumiesięczną przerwą – dyrektorem TVP1 (za prezesury Bronisława Wildsteina i Andrzeja Urbańskiego). W 2011 roku bez powodzenia startowała z listy PiS w wyborach do Sejmu. Potem współpracowała z telewizją internetową tej partii oraz prowadziła swój kanał youtube’owy „Według Raczyńskiej”.
W maju 2020 roku została powołana do rady nadzorczej jednej z litewskich spółek zależnych Grupy Lotos (w połowie ub.r. przejętej przez PKN Orlen). Była zaprzyjaźniona z matką Lecha i Jarosława Kaczyńskich. – Cieszę się zawsze, kiedy mogę z nią porozmawiać. Każdy, kto poznał panią Jadwigę, wie, o czym mówię. Z sympatią i szacunkiem odnoszę się także do panów Kaczyńskich – powiedziała „Życiu Warszawy” w połowie 2006 roku.