Książę Harry i księżna Meghan w zeszłym miesiącu zarzucili prezenterowi pisanie artykułów „rozpowszechniających retorykę nienawiści, niebezpieczne teorie spiskowe i mizoginię”. Clarkson napisał, że „nienawidzi” Meghan i marzył o tym, by paradowała nago po brytyjskich miastach i została publicznie upokorzona na wzór sceny z serialu „Gra o Tron”.
Oprócz Independent Press Standards Organization (Ipso) oznajmił, że przyjął skargi od Fawcett Society i Wilde Foundation, które stwierdziły, że w artykule zostały naruszone postanowienia Kodeksu redaktorów. Artykuł z 16 grudnia 2022 r. został również opublikowany online na stronie internetowej Thesun.co.uk, ale później została usunięta.
Clarkson napisał w artykule, że nienawidzi Meghan na „poziomie komórkowym” i dodał: „W nocy nie mogę spać, gdy tam leżę, zgrzytając zębami i marząc o dniu, w którym będzie paradować nago przez ulice każdego miasta w Wielkiej Brytanii, podczas gdy tłumy skandują Wstyd! i rzucają w nią czym popadnie”.
Jeremy Clarkson próbował później przepraszać. I publicznie, i osobiście parę książęcą. Stwierdził, że pisał w pośpiechu i stąd wynikło nieporozumienie. Harry i Meghan stwierdzili jednak, że jego e-mail był skierowany wyłącznie do księcia Sussex i że „należy zająć się jego wieloletnim wzorcem pisania artykułów, które rozpowszechniają retorykę nienawiści, niebezpieczne teorie spiskowe i mizoginię”.
Dodali w oświadczeniu z zeszłego miesiąca: „O ile wszystkie inne jego utwory nie były również napisane„ w pośpiechu ”, jak twierdzi, jasne jest, że nie jest to odosobniony incydent udostępniony w pośpiechu, ale raczej seria artykułów udostępnionych w nienawidzić.”
Książę nazwał artykuł o swojej żonie „przerażającym, bolesnym i okrutnym” podczas wywiadu z Tomem Bradbym z ITV.
Towarzystwo Fawcett to organizacja charytatywna, które prowadzi kampanie na rzecz równości płci i praw kobiet, podczas gdy Fundacja Wilde to platforma stworzona w celu „promowania, edukowania, wzmacniania i leczenia kobiet i dziewcząt, ofiar i osób, które przeżyły wszelkiego rodzaju nadużycia”.
„Seksizm, rasizm i mizoginia nie mają miejsca w naszym społeczeństwie. W Wielkiej Brytanii co trzy dni jedna kobieta jest mordowana przez mężczyznę; kobiety i dziewczęta doświadczają przemocy, nienawiści i nękania ze strony mężczyzn. A poglądy takie jak te prezentowane przez Clarksona odgrywają ogromną rolę w normalizowaniu tego”.
Ipso zapowiedział, że po zakończeniu dochodzenia opublikuje wyniki dochodzenia za pośrednictwem swojej strony internetowej i kanałów w mediach społecznościowych.
„The Sun” zastanawia się nad dalszą współpracą z Clarksonem. Amazon postanowił, że gdy wygaśnie kontrakt już go z im nie odnowi. Na razie niewzruszony pozostaje ITV. Państwowy nadawca komercyjny nie rezygnuje z Clarksona jako prowadzącego brytyjską wersję teleturnieju „Milionerzy”. Prezenter, który zasłynął prowadząc przez lata motoryzacyjny program „Top Gear” w 2014 został usunięty z BBC za pobicie jednego z producentów.