Decyzja KRRiT w sprawie stacji TVN Warner Bros. Discovery jeszcze w styczniu

Kanał HGTV emituje m.in. programy o zakupie lub wynajmie nieruchomości

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest bliska podjęcia decyzji w sprawie przedłużenia koncesji dla HGTV. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że do głosowania w tej sprawie powinno dojść jeszcze w tym miesiącu. Prawdopodobnie w środę 25 stycznia.

Koncesja satelitarno-kablowa stacji HGTV kończy się 26 czerwca 2023 roku, a wniosek o jej przedłużenie wpłynął do regulatora 23 czerwca 2022 roku, a więc trzy dni przed wymaganym terminem. Jesienią rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska informowała, że decyzja zapadnie na jednym z najbliższych posiedzeń. Tak się jednak nie stało.

Skrupulatny proces rekoncesyjny stacji o domach i ogrodach

Prof. Tadeusz Kowalski, opozycyjny członek KRRiT informował niedawno Wirtualnemedia.pl o czynnościach podjętych m.in. przez przewodniczącego Rady Macieja Świrskiego w sprawie kanału poświęconego urządzeniu domów i ogrodów, należącego do TVN Warner Bros. Discovery.

– Postępowanie trochę przedłużyło się, ponieważ większość członków Rady zażyczyła sobie monitoringu programowego. Dla mnie było to trochę zaskoczeniem. Jak chcą się dowiedzieć jak się dba o ogródek albo urządza mieszkanie, to proszę bardzo. Wyników nie znam, ale mam wrażenie, że wszystko jest w porządku. Przeanalizowanie tygodnia programu wymaga mniej więcej dwóch-trzech tygodni pracy. Analitycy muszą dokładnie obejrzeć program, zakodować, obliczyć wyniki. Ten departament nie jest wielkim departamentem, tylko skromnym osobowo. Jestem zwolennikiem, żeby takie kontrole były następcze, a nie uprzednie. Co innego jeśli są jakieś skargi albo sygnały od różnych organizacji. Sprawdzanie drobiazgowo ponad 200 polskich kanałów nie ma sensu – tłumaczył prof. Kowalski.

Szef KRRiT Maciej Świrski wystąpił także o dodatkową ekspertyzę. – Przewodniczący zażyczył sobie sporządzenia opinii na temat – jak się wyraził – „handlu koncesjami” w przypadku TVN. Ta opinia miała być przygotowana na 21 listopada. Ja poprosiłem o udostępnienie tej opinii i dostałem odpowiedź od przewodniczącego, że opinia jest niekompletna i jak będzie kompletna, to ją przekaże. Na razie nie mam tej opinii, więc nie wiem o co chodzi. Nie wiem co może oznaczać „handel koncesjami” i nie bardzo rozumiem sens takiego działania. Nie wiem też na czym polega niekompletność takiej opinii, ale pozostaje mi tylko czekać – stwierdził prof. Kowalski.

KRRiT nie wyjaśniła dlaczego zamówiono taką ekspertyzę, ani co wniosła ona do procesu dotyczącego przedłużenia koncesji. Niewykluczone, że chodzi o historię HGTV, który uruchomiono na bazie koncesji działającej w latach 2015-2017 stacji TVN Meteo Active. Ten kanał powstał z kolei dzięki koncesji TVN Meteo (2003-2015).

Problemy stacji TVN z przedłużeniem koncesji

W ostatnich latach procesy rekoncesyjne TVN24 i TVN7 trwały kilkanaście miesięcy. KRRiT poprzedniej kadencji uważała bowiem, że stacje łamią ustawę o radiofonii i telewizji. Przewiduje ona, że koncesję może uzyskać nadawca z siedzibą w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Właściciel TVN ma siedzibę w Amsterdamie, ale należy do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery. Koncesję dla obu kanałów przedłużono na kilka dni przed ich wygaśnięciem. Przeciwko postawie regulatora mocno protestowały m.in. Stany Zjednoczone. Wówczas za przedłużeniem koncesji opowiadał się jednak przewodniczący Witold Kołodziejski.

Jego następca Maciej Świrski już w przeszłości zasłynął z krytycznych wypowiedzi o TVN. – Mam wrażenie, że „krzywy ryj” to powinno być nowe logo TVN – stwierdził 2 lata temu na antenie TVP Info. Ostatnio wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ukarania TVN za emisję reportażu „Siła kłamstwa” Piotra Świerczka. Jego autor dowodził, że podkomisja Antoniego Macierewicza badająca katastrofę smoleńską ukrywała dowody niezgodne z tezą o zamachu.