Mariusz Gierszewski chciał uczestniczyć w zaplanowanym na środę 4 stycznia spotkaniu prasowym z udziałem prezesa PKN Orlen Danielem Obajtka. Jak jednak usłyszał, firma odmówiła mu uczestnictwa w tym wydarzeniu. „Pani z koncernu miała powiedzieć, że z Zetki każdy tylko nie ja” – napisał na Twitterze Gierszewski.
Mariusz Gierszewski z rozmowie z Wirtualnemedia.pl powiedział, że informację o odmowie otrzymał od dyżurującego wydawcy, z nim samym nikt z biura prasowego Orlenu się nie kontaktował. Stacji nie wyjaśniono, na jakiej podstawie państwowy koncern odmówił konkretnemu dziennikarzowi akredytacji na spotkanie dla mediów.
– PKN Orlen wykracza poza wszelkie standardy zachowań. Takie rzeczy nie powinny mieć nigdy miejsca – mówi nam Mariusz Gierszewski. – Ja piszę różne krytyczne materiały o fuzji Orlenu z Lotosem, o prezesie [Danielu Obajtku]. To jednak nie oznacza, że powinienem przez to znaleźć się na jakiejś czarnej liście i być niezapraszany na jakikolwiek spotkania, gdzie można uzyskać jakąś wiedzę – dodaje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl dziennikarz śledczy Radia Zet.
– W rozmowie telefonicznej biuro prasowe PKN Orlen zasugerowało, że Mariusz Gierszewski jest persona non grata na spotkaniu z prezesem Obajtkiem w dniu 4.01 – przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Grupy Eurozet. – Rozważaliśmy wysłanie innego dziennikarza. Ostatecznie redakcja informacji stanęła na stanowisku, że Mariusz, zajmujący się tematami związanymi z Orlenem, jest najbardziej odpowiednim reprezentantem Radia ZET, który powinien wziąć udział w takim spotkaniu. Obecnie czekamy na zaproszenie. Nie przewidujemy wysłania zastępstwa – oświadczył rzecznik Eurozetu.
Mariusz Gierszewski ujawnia fakty nt. Orlenu i Obajtka
Mariusz Gierszewski od wielu miesięcy opisuje kulisy fuzji Orlenu z Grupą Lotos. Jako pierwszy podał, że to węgierski MOL odkupi część stacji paliw Lotosu, co warunkowało zgodę Komisji Europejskiej na połączenie polskich spółek naftowych. Pisał też o działalności biznesowej prezesa Orlenu Daniela Obajtka, m.in. o kupnie działek w okolicach planowanej w Polsce elektrowni jądrowej. Z kolei w połowie listopada ujawnił, że ABW i prokuratura prowadzą śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści przez wiceprezesa PKN Orlen.
Wysłaliśmy pytania do biura prasowego PKN Orlen i czekamy na odpowiedź.
W okresie od września do listopada udział w słuchalności Radia Zet wyniósł 13,1 proc. (udział tej stacji względem fali wrzesień-listopad 2021 roku spadł o 0,7 pkt. proc. – najbardziej w zestawieniu).