„Bardzo Państwu dziękuję za blisko 10 lat, które spędziliśmy razem. Trudno w to uwierzyć, ale w tym czasie ukazało się 117 numerów naszego pisma” – czytamy w tekście pt. „Pożegnanie” opublikowanym w listopadowym numerze „Historii do Rzeczy”.
Pytany przez „Presserwis” o powody rezygnacji Piotr Zychowicz odparł, że na pracę w roli redaktora naczelnego nie starczało mu czasu. Zapewnił, że nie zniknie z jego łamów, bo będzie w nim stale publikował artykuły. Stanowisko redaktora naczelnego obejmie dotychczasowy redaktor i publicysta „Historii do Rzeczy” Maciej Rosolak.
Publicysta tygodnika „Do Rzeczy”, proszący o zachowanie anonimowości, podkreśla, że prowadzenie miesięcznika to w dużej mierze praca organizacyjna. – „Historia do Rzeczy” ma skromny zespół, nie ma w nim miejsca na redaktora naczelnego, który może ograniczyć się do delegowania zadań. Trzeba intensywnie pracować nad wydaniami. Piotrek postanowił skoncentrować na pracy autorskiej, w której odniósł liczne sukcesy – stwierdza.
Piotr Zychowicz napisał też w „Pożegnaniu”: „Last but not least chciałbym podziękować kolegom z »Do Rzeczy« – Pawłowi Lisickiemu i Piotrowi Gabryelowi. Współpraca z Wami była dla mnie ważnym zawodowym i życiowym doświadczeniem. Pawłowi Lisickiemu dziękuję za liberalizm. A więc cechę, która wśród większości szefów polskich mediów właściwie już nie występuje”.
Przypomnijmy, że Piotr Zychowicz był w grupie dziennikarzy i publicystów „Rzeczpospolitej”, którzy w reakcji na przejęcie tytułu przez Gremi Media SA Grzegorza Hajdarowicza odeszli z redakcji dziennika i stworzyli tygodnik „Do Rzeczy” (Orle Pióro) z Pawłem Lisickim jako redaktorem naczelnym. Miesięcznik „Historia do Rzeczy” jest integralną częścią tygodnika „Do Rzeczy”.
Piotr Zychowicz jako publicysta historyczny zajmuje się problematyką II wojny światowej, bolszewizmu i geopolityki europejskiej XX wieku. Ostatnio ukazała się jego kolejna książka „Ukraińcy”, opisująca najbardziej kontrowersyjne wydarzenia z historii relacji polsko-ukraińskich. A w roku 2021 wydał wraz z Jackiem Bartosiakiem „Nadchodzi III wojna światowa”. Wcześniej m.in.: „Pakt Ribbentrop-Beck”, „Obłęd ’44”, „Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie”.