Tytuł Dziennikarza Roku przyznało samo środowisko dziennikarskie – głosowało 66 polskich redakcji prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych.
Jadczaka nominowano m.in. za: „niebywałą zdolność do wyciągania na światło dzienne brudów władzy”; „za trzy najbardziej dyskutowane w 2022 roku śledztwa dziennikarskie”; „jest czołowym dziennikarzem śledczym w kraju, cechuje go odwaga i bezkompromisowość. Drąży tam, gdzie inni nawet nie próbują szukać”; „pokazuje że głównym zadaniem dziennikarza śledczego jest wyłącznie ujawnianie patologii, a nie rozważania, czy czasem nie zaszkodzi to dowolnie definiowanej Słusznej Sprawie”.
– Chciałbym zadedykować tę nagrodę ofiarom mobbingu i molestowania w mediach. Kryzys ekonomiczny z roku na rok coraz bardziej dojeżdża naszą branżę i na to nie pomogą nawet wszystkie patetyczne przemówienia w czasie dziennikarskich gal. Chciałbym z tego miejsca zaapelować do szefów mediów w Polsce, niezależnie jakie mają poglądy i konotacje. Zatroszczcie się o swoich podwładnych – powiedział Szymon Jadczak.
Laureat zdobył w głosowaniu redakcji 97 punktów. Za nim byli: Paweł Reszka („Polityka”, 45 pkt.), Mateusz Lachowski (Polsat, „Newsweek Polska”, 43 pkt), Karolina Lewicka (TOK FM, 30 pkt.) i Michał Przedlacki („Superwizjer” TVN, 20 pkt.)
Michał Przedlacki: – Najbardziej dziękuję wszystkim widzom „Superwizjera” TVN. Dziękuję wszystkim Państwu, którzy zajmujecie się tematyką Ukrainy ze względu na to, że jest ona tak ważna dla nas i dla naszych sąsiadów.
– Chciałabym podziękować moim szefom i szefowej za to, że dali mi ogromną przestrzeń na wolność i pracę dziennikarską i wszystkim redakcjom, które dostrzegły moją, wcale nie tak spektakularną, pracę – mówiła z kolei Karolina Lewicka.
Mateusz Lachowski zauważył: – Chciałbym, żebyśmy nie zapomnieli o ludziach, którzy tam walczą. Chciałbym w przyszłym roku nie dostać żadnej nominacji, żadnej nagrody. Chciałbym po prostu, żeby w przyszłym roku tej wojny już po prostu nie było.
Natomiast Paweł Reszka skomentował: – To jest nagroda dla nasz wszystkich, dla wszystkich kolegów, którzy relacjonują wojnę w Ukrainie i naszych bliskich, którzy to znoszą.
Gala Grand Press rozpoczęła się od symbolicznego uhonorowania wszystkich polskich dziennikarek i dziennikarzy pracujących w Ukrainie po rosyjskiej agresji.
– Postanowiliśmy, że w tym roku nasza gala będzie wyjątkowo skromna, a jej główną atrakcją niech staną się ci dziennikarze, którzy po rosyjskiej napaści na Ukrainę uznali, że muszą nieść informacje i relacje stamtąd. A często też osobistą pomoc – zapowiedziała Weronika Mirowska, prezeska Fundacji Grand Press. I wraz z Anną Kalczyńską wyczytały 150 nazwisk.
Zgromadzeni na scenie wysłuchali specjalnych podziękowań skierowanych do polskich dziennikarzy nagranych przez mera Kijowa, Witalija Kliczkę.
– Polscy dziennikarze od pierwszych minut wojny byli obecni na pierwszej linii frontu, ryzykując własne życie. Opowiadaliście o tym, co się dzieje, o naszej walce, o zagrożeniu, które niesie demokratycznemu światu reżim Putina. Doceniamy to i jesteśmy Wam bardzo wdzięczni – mówił Witalij Kliczko.
Podczas gali finałowej 26. edycji konkursu Grand Press poznaliśmy też zdobywców nagród za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. Zwycięzcy w kategoriach otrzymali czeki wartości 5 tys. zł i – po raz pierwszy – miniaturki stalówki Grand Press.
Nagrodzeni Grand Press 2022 w poszczególnych kategoriach:
NEWS: Jacek Harłukowicz, Janusz Schwertner, Onet, Cykl: „Afera w Polskim Związku Tenisowym”
Jacek Harłukowicz powiedział: – Dziękuję Januszowi, który w naszej parze stworzył bardzo silny background z całym swoim doświadczeniem, pisanymi wcześniej tekstami. To była dla mnie duża lekcja. Dziękuję też kolegom z nowej redakcji.
DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE: Piotr Świerczek, TVN 24, „Siła kłamstwa”
– Bardzo dziękuję, bo nie ukrywajmy, że ta nagroda jest za to, że nie osierociłem swojego tematu – powiedział dziennikarz TVN 24. – Pewnie każdy dziennikarz ma taki grzech na swoim sumieniu. Myślę, że dlatego, że przez 12 lat pilnowałem tego tematu, to na rozmowy ze mną zgodziły się osoby niezwykłe. Było im ciężko, bo były bardzo blisko Antoniego Macierewicza.
PUBLICYSTYKA: Agnieszka Szpila, Krytykapolityczna.pl, „Gdzie są te dzieci? W dupie!”
– Dziękując jury, dziękując wszystkim państwu za przeczytanie tego tekstu, niestety nie mogę tej nagrody przyjąć. Cytując słowa osoby, która tej przemocy dopuściła się wobec mnie, musiałabym się tego cały życie wstydzić – powiedziała Szpila.
REPORTAŻ PRASOWY/INTERNETOWY: Paweł Kapusta, Dariusz Faron, Wirtualna Polska, „Opowieść zza cienkiej czerwonej linii”
Dariusz Faron mówił: – Bardzo serdecznie dziękuję. Od wielu lat mówi się o kryzysie w psychiatrii dziecięcej. Chciałbym poprosić o to, żebyśmy nie zapominali, że przez wadliwy system cierpią nie tylko dzieci, cierpią też sanitariusze, personel. Oni też toczą tę walkę.
Paweł Kapusta dodał: – W WP przeszliśmy ostatnio długą drogę. Udało nam się zrobić bardzo dużo. My już teraz doświadczamy, że nie wszystkim podoba się to, co robimy. Wiele osób chce nam podkładać świnie. Chciałbym jednak im przekazać, że nie przestaniemy.
REPORTAŻ AUDIO: Michał Janczura, Tok FM, „Eksperyment. Radiowy serial dokumentalny”
Michał Janczura: – Ten serial kosztował nie tylko mnie wiele serca. Wyobraźcie sobie Państwo, że pracowaliśmy nad nim prawie siedem miesięcy. To była współpraca z wieloma redakcjami. Potraktuję tę nagrodę jako kop do przodu.
REPORTAŻ TV/WIDEO: Michał Przedlacki, „Superwizjer”, TVN, cykl reportaży wojennych z Ukrainy: „Ucieczka z Irpienia”; „Obrońcy Charkowa. Pierwsza linia frontu”
– Nasza działalność w czasie tej wojny jest sprzyjaniem słabszym i poszkodowanym, i będziemy to robić do końca wojny w Ukrainie – powiedział Michał Przedlacki.
WYWIAD: Grzegorz Wysocki, „Gazeta Wyborcza – Wolna Sobota”, „Jeśli nienawidzisz, to znaczy, że zostałeś pokonany”
Grzegorz Wysocki: – Dziękuję mojej byłej redakcji „Gazecie Wyborczej”. Ale odbieram ją już jako dziennikarz nowej redakcji – Gazety.pl.
DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE I NOWE FORMY DZIENNIKARSTWA: Tomasz Ulanowski, „Pismo. Magazyn opinii”, cykl „Ziemia”
W imieniu Tomasza Ulanowskiego nagrodę odebrała Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna „Pisma”. Powiedziała: – Tomek chciał powiedzieć, że w takiej kategorii na pewno nie dało się wybrać jednego, więc wszyscy współnominowani jesteście równie ważni i nagrodzeni.
Nagrody Grand Press przyznało jury, w którym zasiadali: Jacek Amsterdamski (Wirtualna Polska), Anna Augustyn (Tok FM), Mariusz Janicki („Polityka”), Barbara Kasprzycka („Dziennik Gazeta Prawna”), Dominika Kozłowska („Znak”), Alicja Molenda („Przełom”), Maciej Samcik (Subiektywnieofinansach.pl), Michał Samul (TVN 24), Tomasz Sekielski („Newsweek Polska”), Andrzej Skworz („Press”, przewodniczący jury), Radosław Sławiński (Polsat), Aleksandra Sobczak („Gazeta Wyborcza”), Marek Twaróg (Press.pl), Agnieszka Wiśniewska (Krytykapolityczna.pl).
Grand Press to największy konkurs dziennikarski w Polsce. Organizatorami 26. edycji konkursu są tradycyjnie magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press.
***
Mecenas konkursu Grand Press: Powered by Sebastian Kulczyk
Partnerzy konkursu Grand Press: Grupa Lux Med, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Grupa Żywiec, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol, Grupa KRUK
Partner nagrody Grand Press Economy i Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego: BNP Paribas Bank Polska
Partner nagrody Grand Press Digital: Meta
Partner nagrody Książka Reporterska Roku: Miasto Sopot
Partner Nagrody Czytelników: Nexto
Partnerzy gali: British American Tobacco, Piloci Studio, Studio Cocosound, F25 Production House, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin