Danuta Holecka, zapowiadając w środowych „Wiadomościach” TVP1 materiał o zatrzymaniu Macieja Wituckiego, omyłkowo powiedziała, że jest on byłym szefem sieci sklepów, mając prawdopodobnie na myśli sieć Lewiatan, gdy w rzeczywistości Witucki kieruje Konfederacją Lewiatan. Błędną zapowiedź usunięto z wydania serwisu zamieszczonego na stronach TVP.
W środę policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze z Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie zatrzymali cztery osoby. Zatrzymany został m.in. były dolnośląski senator PO Tomasz M. i trzy inne osoby z branży outsourcingowej. Wśród zatrzymanych był także Maciej Witucki, szef Konfederacji Lewiatan.
Materiał na ten temat przygotowało główne wydanie „Wiadomości” – Śledztwo dotyczy wielomilionowych wyłudzeń z PFRON i ZUS, do których miało dochodzić w latach 2010-2019. W sprawie zatrzymano też byłego szefa polskiej sieci sklepów Macieja Wituckiego – powiedziała Holecka, zapowiadając materiał Tomasza Krzyżaka.
Problem w tym, że Witucki nie kierował nigdy Polską Siecią Handlową Lewiatan. W samym materiale podano już właściwą nazwę organizacji pracodawców – znaleźć go można na stronach TVP. Natomiast materiału jak i błędnej zapowiedzi nie ma w pełnej wersji środowych „Wiadomości” dostępnych w sieci.
W środę komunikat zwracający uwagę na zbieżność nazw obu podmiotów wydała PSH Lewiatan. – W nawiązaniu do publikacji dotyczących zatrzymania prezydenta Konfederacji Lewiatan w imieniu Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan proszę Państwa o nieużywanie skrótu „Lewiatan” w artykułach czy nagłówkach prasowych – przekazała firma.
– Z uwagi na zbieżność nazwy obu podmiotów prawnych proszę Państwa o podawanie pełnej nazwy firmy, której sprawa dotyczy, czyli Konfederacji Lewiatan, tak by nie sugerować błędnego powiązania z Polską Siecią Handlową Lewiatan – podano w komunikacie.
Wieczorem komunikat ws. zatrzymania Wituckiego wydała Rada Przedsiębiorczości, w której skład wchodzi Lewiatan. – Okoliczności zatrzymania są skandaliczne. Maciej Witucki został w spektakularny sposób zatrzymany w trakcie posiedzenia strony społecznej Prezydium Rady Dialogu Społecznego, a także w dniu otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei, którego organizatorem jest Konfederacja Lewiatan. Sposób postępowania organów ścigania narusza podstawowe standardy państwa prawa – stwierdzono w komunikacie.
Rada Przedsiębiorczości: środki noszące znamiona represji
Dodano w nim, że takie praktyki powodują nie tylko poważne szkody w życiu zatrzymanych, ale podkopują też zaufanie do instytucji państwa. Stwierdzono, że „atmosfera zastraszania i podejrzliwości” kreowana wokół osoby publicznej, która jest od dawna do dyspozycji organów, w żadnej mierze nie służy dobru śledztwa.
„Szczególne zaniepokojenie przedsiębiorców budzi fakt, że w stosunku do Macieja Wituckiego, który dał się poznać jako nieustępliwy recenzent działań rządu, zostały zastosowane środki noszące wręcz znamiona represji. Nie przesądzając o winie zatrzymanego, apelujemy do prokuratury i organów ścigania o umiar w stosowaniu dotkliwych środków, które naruszają godność osób objętych postępowaniem. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec takich praktyk, a przede wszystkim oczekujemy respektowania podstawowych zasad i wolności obowiązujących w społeczeństwach demokratycznych” – czytamy w komunikacie.
Radę Przedsiębiorczości tworzą: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.
Średnia oglądalność „Wiadomości” we wrześniu br. w Jedynce i TVP Info wyniosła 2,50 mln osób (1,86 mln w TVP1 i 647 tys. w TVP Info). Z kolei udział serwisu uplasował się na poziomie 20,65 proc. (rok wcześniej było to 19,82 proc.).