Komentarze po nominacji Macieja Świrskiego na przewodniczącego KRRiT

"To nie jest fachowiec"

– Wolałbym, gdyby przewodniczącym KRRiT został ktoś z doświadczeniem i wiedzą na temat funkcjonowania mediów – mówi o Macieju Świrskim prof. Stanisław Jędrzejewski

Maciej Świrski, były członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, został przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – To nie jest fachowiec – komentuje prof. Stanisław Jędrzejewski, medioznawca z Akademii Leona Koźmińskiego i były przewodniczący rady nadzorczej Polskiego Radia.

– Być może się nauczy, w końcu będzie miał pod sobą kompetentne biuro Krajowej Rady. Wolałbym, gdyby przewodniczącym KRRiT został ktoś z doświadczeniem i wiedzą na temat funkcjonowania mediów – stwierdza Jędrzejewski.

„Świrski idealny do naciskania na media”

Naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk uważa, że przed zbliżającymi się wyborami władza będzie się starała naciskać na media. Według niego Maciej Świrski jest do tego idealny.

W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie KRRiT w nowym składzie. Za kandydaturą Macieja Świrskiego byli Agnieszka Glapiak, Hanna Karp, Marzena Paczuska i sam Świrski. Przeciw zagłosował jedynie Tadeusz Kowalski, wskazany w Senacie przez opozycję.

Wiceprzewodniczącą KRRiT została natomiast Agnieszka Glapiak.

Zarówno Macieja Świrskiego, jak i Agnieszkę Glapiak wybrał Sejm. Hannę Karp i Marzenę Paczuską powołał prezydent RP Andrzej Duda.

Jan Kreft: „Nie jestem zaskoczony”

Maciej Świrski jest założycielem i prezesem Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom. Razem z Agnieszką Glapiak, która kierowała Centrum Operacyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej, zasiadali w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej. Od kwietnia 2017 do lipca 2018 roku był członkiem zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. W latach 2006-2009 Świrski zasiadał w zarządzie PAP.

– Kompetencje, biorąc pod uwagę zajmowane stanowiska i aktywności przeróżne – są lustrzanym odbiciem innych kompetencji ludzi, którzy byli w Krajowej Radzie od początków jej istnienia – ocenia wybór Jan Kreft, medioznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego i przewodniczący rady nadzorczej Radia Gdańsk. – Należy życzyć sobie, żeby Krajowa Rada nie była Redutą, żeby próbowano znaleźć jakiś balans. Nie jestem zaskoczony tym wyborem. Mamy czasy przedwyborcze i to się kładzie cieniem – przyznaje Kreft.

– Cieszę się, że portale internetowe nie potrzebują jeszcze licencji na nadawanie i że nie pracuję w kierownictwie żadnej stacji radiowej czy telewizyjnej – mówi Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu. – Wybory się zbliżają za rok. Trzeba przykręcić śrubę mediom i wymusić na nich jak najwięcej uległości. Pan Świrski jest idealny do tego – uważa Węglarczyk.

Kadencja KRRiT trwa sześć lat.