Uroczyste powołanie Marzeny Paczuskiej i dr hab. Hanny Karp do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odbyło się w poniedziałek po południu w Belwederze.
Marzena Paczuska od początku 2016 roku do sierpnia 2017 roku była szefową „Wiadomości”, po odwołaniu z tego stanowiska została doradcą prezesa TVP ds. informacji i publicystyki. W Telewizji Polskiej pracowała wcześniej przez wiele lat, m.in. w kierownictwie „Wiadomości” i TVP ABC.
W marcu 2019 roku została powołana do zarządu Telewizji Polskiej, sprawowała nadzór nad Agencją Kreacji Teatru TVP, Ośrodkiem TVP Technologie, TV Polonia, Belsat TV oraz Ośrodkiem Kanałów i Serwisów Internetowych. Rok później została zawieszona na wniosek dwóch innych członków zarządu TVP: Mateusza Matyszkowicza i Jacka Kurskiego, trzy miesiące później zrezygnowała ze stanowiska.
Po rozstaniu z TVP pełniła funkcję kierowniczą w Poczcie Polskiej.
Dr hab. Hanna Karp jest natomiast medioznawcą i wykładowcą toruńskiej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Napisała m.in. książki „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” i „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji”, współpracowała z magazynem „Egzorcysta”. Wiosną 2019 roku zaczęła pisać felietony do tygodnika „Sieci”.
Głośno o dr Karp było w grudniu 2017 roku, kiedy w oparciu m.in. o jej analizę Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na TVN rekordowe 1,48 mln zł kary za relacjonowanie protestu sejmowego w połowie grudnia 2016 roku. Po fali krytyki przewodniczący KRRiT miesiąc później cofnął karę.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji składa się z pięciu członków powoływanych na 6-letnią kadencję – dwóch wyznacza prezydent RP, dwóch Sejm i jednego Senat.
W KRRiT trójka osób wybranych przez parlament
Na początku sierpnia Senat do nowego składu Krajowej Rady wybrał medioznawcę prof. Tadeusza Kowalskiego, wskazanego przez senatorów KO. Natomiast Sejm wybrał dwójkę kandydatów PiS: Maciej Świrskiego i Agnieszkę Glapiak.
W poprzednim składzie KRRiT byli przewodniczący Witold Kołodziejski, Elżbieta Więcławska-Sauk (oboje wybrani przez Sejm), Teresa Bochwic (wybrani przez Senat), Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski (nominowani przez prezydenta). Zgodnie z konstytucją KRRiT stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji.