Część archiwalnych materiałów „Polska The Times” zniknęła z sieci

Decyzja o usunięciu artykułów miała wynikać z przyczyn technicznych i związana była z przepięciem starego serwisu Polskatimes.pl na portal i.pl

Znaczna część archiwalnych materiałów „Polska The Times” (Polska Press), zniknęła z internetu – ustalili dziennikarze serwisu OKO.press. Przez lata w Polska Press istniała nieformalna umowa wydawcy z dziennikarzami dotycząca archiwizowania materiałów na otwartych stronach WWW. W grudniu 2020 roku PP zostało jednak sprzedane przez Verlagsgruppe Passau należącej do państwa spółce PKN Orlen.

Zniknięcie artykułów ze strony zbiegło się w czasie z uruchomieniem na początku września nowego portalu i.pl – wydawanego przez spółkę PL24, w której 100 proc. udziałów ma Polska Press. Portal zastąpił stronę Polskatimes.pl. O planach uruchomienia przez koncern ogólnopolskiego portalu pisaliśmy jako pierwsi.

Decyzja o usunięciu artykułów miała wynikać z przyczyn technicznych. „Chodziło o to, żeby liczba tekstów, które mają zmienioną domenę na i.pl była mniejsza. Dzięki temu materiały na nowym portalu mają się lepiej indeksować w wyszukiwarce Google” – czytamy w materiale OKO.press.

Jak powiedziała serwisowi jedna z osób pracujących w Polska Press, w całym procesie naczelnym kryterium była „klikalność”. „Pozostawiono (…) teksty z tzw. długim ogonem, które nawet po kilku latach się czytają, bo dotyczą jakiejś znanej osoby albo wydarzenia. Zniknęły teksty, które nie przynosiły już żadnego ruchu. Oczywiście nikt nie kasował ich ręcznie, robił to algorytm” – mówi cytowana przez OKO.press rozmówczyni i przekonuje, że teksty, które „zniknęły z internetu, ciągle są dostępne w niepublicznym archiwum tytułu i pracownicy spółki mogą z nich korzystać”.

Dziesiątki dziennikarzy, którzy w ostatnim czasie opuścili Polska Press z uwagi na znacjonalizowanie wydawnictwa, szansy na odnalezienie niektórych swoich tekstów nie mają. Przez lata brak funkcjonalnego repozytorium materiałów i szybkiej wyszukiwarki tłumaczono w PP nieformalną umową, w myśl której wszystkie materiały dziennikarzy będą zawsze dostępne na WWW.

Jak wynika z relacji rozmówców OKO.press, dziennikarze nie zostali uprzedzeni o usunięciu archiwalnych artykułów „Polska The Times”. Rzecznik Polska Press Wojciech Paczyński zdawkowo potwierdził w rozmowie telefonicznej z dziennikarzami serwisu, że część materiałów zniknęła w związku z uruchomieniem portalu i.pl.