Onet nie zważa na pogróżki Polska Press

Węglarczyk: "To instytucja państwowa"

"Kurier Lubelski" był niegdyś wzorcową redakcją wśród gazet Polska Press

W ubiegłym tygodniu Polska Press zażądała od Onetu sprostowania artykułu dotyczącego mobbingu w redakcji „Kuriera Lubelskiego”. Onet nie zamierza jednak niczego prostować. – My się tym nie przejmujemy, niech się przejmuje Polska Press – stwierdza redaktor naczelny portalu Bartosz Węglarczyk.

– Traktuję Polska Press tak jak każdą inną instytucję państwową, a te w naszym kraju rządzą się własnymi prawami. Nie widzę żadnej różnicy między Polska Press a Ministerstwem Sprawiedliwości – instytucjami, w których rządzą politycy – mówi „Presserwisowi” Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu.

Polska Press podejmie „przewidziane prawem kroki” względem Onetu

Pierwsza publikacja na temat Wojciecha Pokory, który pełni obowiązki redaktora naczelnego „Kuriera Lubelskiego”, pojawiła się 22 lipca. Lubelski korespondent Onetu, Sebastian Białach, powołując się na źródła w Polska Press, podał informację o utworzeniu specjalnej komisji, która miała zbadać mobbing w „KL” i na podstawie rozmów z pracownikami „Kuriera” opisał zachowania Wojciecha Pokory.

Komisja Polska Press zakończyła prace w połowie września i według oświadczenia przekazanego przez Wojciecha Paczyńskiego, rzecznika prasowego PPG, nie dopatrzyła się w redakcji „Kuriera” przykładów mobbingu.

W oświadczeniu Paczyński zapowiedział także, że „Zarząd Polska Press Grupy wystąpi do Wydawcy portalu Onet o sprostowanie nieprawdziwych informacji, a w przypadku odmowy podejmie przewidziane prawem kroki”. Polska Press nie informuje, czy pismo zostało wysłane. – Nie wiem, czy takie pismo już do nas trafiło – przyznaje z kolei Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu.

„Kurier Lubelski” traci

Sytuacja w „Kurierze Lubelskim” tymczasem pozostaje napięta. W cotygodniowym piątkowym felietonie Wojciech Pokora zarzucił byłym dziennikarzom gazety uprawianie hejtu, a o swoich działaniach pisze: „postawiliśmy na jakość i na dziennikarstwo”, co rzekomo mają doceniać czytelnicy.

Średnia dzienna sprzedaż „Kuriera Lubelskiego” jest najniższa w całej Polska Press i wynosi 1689 egz. (dane PBC za drugi kwartał 2022 roku). Wzorcowy niegdyś dla gazet koncernu serwis Kurierlubelski.pl w lipcu nie wszedł do pierwszej dziesiątki zestawienia polskich serwisów regionalnych (Mediapanel).

W poniedziałek, w liście do dziennikarzy „Kuriera”, do felietonu Pokory odniosła się ustępująca redaktorka naczelna gazety Sylwia Szewc-Koryszko, która ostatnio przebywała na urlopie macierzyńskim. Wzięła w obronę zespół redakcyjny, zwróciła uwagę na spadki czytelnictwa gazety i zasięgów jej portali.

Od maja, kiedy p.o. redaktorem naczelnym „Kuriera Lubelskiego” został Wojciech Pokora, z pracy w redakcji zrezygnowało kilkunastu doświadczonych dziennikarzy i redaktorów.